'Atatürk' hazımsızı Kaftancıoğlu’na Samsun CHP’den destek

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün adını 10 Kasım’da anmayarak parti içerisinde bölünmelere neden olan, yaptığı aykırı açıklamalarla ülkede büyük tepki toplayan ve son olarak Yargıtay’ın 3 ayrı davada aldığı cezaları onamasıyla yeniden gündeme gelen CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na bugün CHP Samsun İl Başkanlığı’ndan destek geldi.

'Atatürk' hazımsızı Kaftancıoğlu’na Samsun CHP’den destek

TOLGA BİRGÜCÜ - CHP Samsun İl Başkanlığı bugün Cumhuriyet Meydanı’na gelerek, Yargıtay’ın CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu kararına tepki göstermek amacıyla eylem yaptı. Kaftancıoğlu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün adını kullanmaması ve bazı aykırı çıkışlarıyla zaman zaman gündeme gelmişti.

Yargıtay’ın CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun 3 davadan aldığı ceza onanırken yargılandığı 2 dava ise düşürüldü. Kaftancıoğlu'nun cezası onanan 3 davada aldığı cezaların toplamının ise 4 yıl 11 ay olduğu belirtilmişti. Ülke genelinde Kaftancıoğlu’na destek için CHP İl Başkanlıkları açıklama yaptı. Bugün Samsun’da da CHP İl Başkanlığı, Cumhuriyet Meydanı’na gelerek Kaftancıoğlu açıklaması yaptı. Açıklamaya CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu ve CHP’li Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci de katılarak destek verdi.

ERDOĞAN'A 'TEK ADAM' GÖNDERMESİ

Açıklamayı okuyan CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, “Ülkemiz, hukuk ve adaletin katledildiği karanlık, despotik bir dönemden geçiyor. Tek adam rejimi tarafından yaratılan bu karanlık dönemde, İstanbul İl Başkanımız, yol arkadaşımız Canan Kaftancıoğlu’na, Yargıtay tarafından verilen onama kararı, aynı zamanda Türkiye’de hukukun üstünlüğünün, yargı bağımsızlığının ve en temel Anayasal hak ve özgürlüklerin rafa kaldırıldığının kanıtıdır. Saray rejimi İstanbul başta olmak üzere, kaybettiği belediyelerin halen hazımsızlığını yaşıyor. Bu hazımsızlığın, yerel seçimlerden sonra, iktidarını kaybedeceği korkusuna dönüştüğünü görüyoruz, yaşıyoruz. Saray rejimi, iktidarını kaybedeceği korkusuyla toplumun her kesimindeki despotik baskılarını giderek artırıyor. Ancak korkunun ecele çaresi yok. Çare millettir, demokrasidir, sandıktır” diye konuştu.

YARGI KARARINA AĞIR ELEŞTİRİLER

İl Başkanı Türkel, şöyle devam etti: “İstanbul İl Başkanımız, yol arkadaşımız Canan Kaftancıoğlu hakkında verilen karar da, hukuk ve adalete göre değil, Sarayın vesayetçi rejiminin diliyle yazılmıştır. Bu karar, hukuksuz bir karardır. Millet adına verilmeyen bu karar, vicdan sahibi tüm kalplerde hükümsüz olacaktır. Bu hukuksuzluğun muhatabı sadece Canan Kaftancıoğlu değil, tüm Türkiye’dir. Bizler, Canan Kaftancıoğlu’nun yol arkadaşları olarak hukuksuz tüm kararları tanımadığımız gibi bu kararı da tanımayacağız. Haksızlığa, hukuksuzluğa, adaletsizliğe 21 Mayıs’ta İstanbul’dan Maltepe’den, Sayın Genel Başkanımızın 25 günlük tarihi hak, hukuk, adalet yürüyüşünü noktaladığı o meydandan hep birlikte tek yürek tek ses olarak “dur” diyeceğiz. İstanbul’dan yükselen güçlü sesimizle ucube Saray rejiminin ülkemizi uçuruma sürükleyen yönetim anlayışına ‘dur’ diyeceğiz.”

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow