Zoom programı nasıl kurulur? Zoom programı indir..

Zoom programı nasıl kurulur? Zoom programı indir..

EBA uzaktan eğitim devam ederken online olarak görüntülü ve sesli konuşma imkanı sağlayan Zoom programı hakkında bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşların, Zoom programı nedir? Zoom programı nasıl indirilir? Zoom programı nasıl kurulur? Zoom programı ile uzaktan eğitim nasıl verilir? Zoom programı güvenilir mi? Zoom programı Türkçe yapmak? Zoom programı ile uzantan görüşme nasıl yapılır? tüm bu sorularına bu makalemizde yanıt veriyoruz. Milyonlarca insan, Zoom programını indirmek, kurmak ve kullanmak için Google'da araştırma yapıyor. Zoom programı şu anda dünyada, uzaktan online konferans platformları tüm dünyada özellikle pandemi döneminde en çok aranılan ve kullanılan programlar arasında yerini aldı. Zoom Meeting programı hakkında merak edilen tüm detaylar haberimizde. 

 

Bilgisayar, tablet ve cep telefonları ile uzaktan eğitime online olarak görüntülü, sesli bir şekilde iletişim kurulmasını sağlayan Zoom Meeting programı, öğrenciler ve öğretmenlerin en çok kullandığı uygulamaların başında geliyor.

ZOOM UYGULAMASI NEDİR? ZOOM HAKKINDA BİLGİ
Şirket, bundan tam 9 yıl önce Çin kökenli Amerikan iş insanı 50 yaşındaki Eric Yuan tarafından kuruldu. Yuan, şirketi kurmadan önce Amerikan teknoloji devi Cisco Systems'in mühendislik biriminin başkan yardımcılığı görevindeydi. Zoom'da düzenlenen toplantılara 2015 yılında katılan kişi sayısı 40 milyondu. Şirket 2019 yılında halka arz edildi ve piyasa değeri 16 milyar dolara yükseldi. Koronavirüs (Kovid-19) pandemisiyle bu rakamlar da katlandıkça katlandı.

ZOOM PROGRAMI NASIL KURULUR? NASIL İNDİRİLİR?
Birden fazla kişinin aynı anda görüşme yapabilmesini sağlayan Zoom Meeting uygulama programı karantina günlerinin en gözde iletişim araçları arasında yer alıyor. Koronavirüsü pandemisi nedeniyle Google üzerinden yapılan en çok aramalara “Zoom programı” da girdi. Kullanıcılar en çok “Zoom programı nedir?”, “Zoom programı nasıl indirilir”, “Zoom programı indirme?”, “Zoom programı nasıl kullanılır?”, “Zoom programı ücretli mi?”, “Zoom programı nasıl kurulur?” “Zoom’da uzaktan eğitim nasıl verilir?” ve “Zoom programında online eğitim verme?” Sorularını aratıyor.

ZOOM PROGRAMI NASIL İNDİRİLİR?
Uygulamayı indirmek ve kurmak için; "zoom.us" adlı internet sitesinin ana sayfasını açmak gerekiyor. Açılan ana sayfa üzerinden "Sign Up Free" seçeneğine tıklayıp daha sonra gelen ekrana ise mail adresinizi yazıyorsunuz. Buradan kişisel mail adresinize doğrulama linki gelecektir. Bu doğrulama linkine tıkladıktan sonra "Download" ve "Run Zoom" dedikten sonra programı indirme işlemini başlatmış oluyorsunuz. 


ZOOM PROGRAMINI İNDİRMEK İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKLERİ KULLANIN

ZOOM PROGRAMINI TIKLA İNDİR
ZOOM PROGRAMI (IOS) İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
 

ZOOM PROGRAMI NASIL KURULUR?
Zoom Meeting uygulamasını kişisel bilgisayarınıza, telefon veya tabletinize indirdikten sonra ana ekran üzerinde yer alan "İfadeler" bölümünde; online ders yapmak için tıkla, yeni bir online derse katılma, ders planlama gibi farklı İngilizce seçenekleri bulunuyor. Bu seçenekten öğretmenler online ders yapmak için "New Meeting", yeni bir online derse katılmak isteyen öğrenciler ise "Join", ders planlama kısmı ise "Meetings" seçenekleri olarak yer alıyor.  Diğer taraftan, yeni bir dersi başlatmak için ise “New Meeting” ikonuna tıklamanız yeterli oluyor. Size burada verilen meeting "ID numarası" ise derse katılacak tüm öğrencilere gönderiliyor. Öğretmenler, "Start Meeting" tuşuna basıp derse başladıktan sonra öğrenciler ile ID'yi paylaşıp online olarak görüntülü ve sesli derse başlayabiliyor. Burada öğrencilere verilen ID ile Zoom uygulaması üzerinden herhangi bir üyelik işlemi yapmasına gerek kalmadan direk olarak derse katılım sağlayabiliyor.

ZOOM PROGRAMI NASIL KULLANILIR?
Programın canlı bağlantı sağladığı için yüz yüze görüşmeden bir farkı olmadığını anlamak gerekiyor. Bu yüzden kamara açısının sizi çektiği arka bölümdeki görüntünün kafa karışıklığı yapmamasına özen gösterin. Zoom veya Microsoft Teams gibi programlarla yapılan görüntülü video bağlantılarında, evvala öğrenciler sadece kendi öğretmeninden gelecek e-posta veya mesajdaki bağlantılara tıklamalıdır. Eğitime katılacak öğrencilerin öğretmen konuşurken ses çıkartmadan sınıftaymış gibi sessiz olmalı ve bulunduğu odada yalnız olarak eğitime katılmalıdır. Görüntülü konuşma sırasında görüntünün arka planında, yaşadığı yeri ve ailesi ile ilgili özel bilgileri açığa çıkarabilecek resimlerin olmamasına özen gösterilmelidir. 

 

ZOOM PROGRAMI KURULUM KILAVUZU (PDF) İNDİRMEK İÇİN TIKLA

 

ZOOM PROGRAMINDA UZAKTAN (ONLİNE) EĞİTİM NASIL VERİLİR?
Zoom programını indirdikten sonra ana ekran üzerinde yer alan ifadeler kısmında Online ders yapmak için tıkla, Yeni bir online derse katılma, ders planlama gibi farklı ingilizce seçenekler yer alıyor. Öğretmenler online ders yapmak için new meeting, yeni bir online derse katılmak isteyen öğrenciler Join, Ders planlama kısmı ise meetings olarak yer alıyor. Yeni bir ders başlatmak için “New Meeting” ikonuna tıklıyoruz.Burada size verilen meeting İD numarasını öğrencilere veriyorsunuz. Start Meeting tuşuna basıp derse başladıktan sonra öğrencileriniz ile ID'yi paylaşıp derse başlayabiliryosunuz. Açılan ekran üzerinden mikrofon ayarı video açıp kapatma ekran paylaşma katılan öğrencilerin sayısını gösteren ifadeler yer alıyor. Öğrenciler verdiğiniz ID ile zoom uygulaması üzerinden herhangi bir üyelik işlemi yapmadan derse katılılım sağlayabiliyor.

 

 

ZOOM PROGRAMINA NASIL GİRİŞ YAPILIR?
Zoom programını indirdikten sonra ana ekran üzerinde yer alan ifadeler kısmında Online ders yapmak için tıkla, Yeni bir online derse katılma, ders planlama gibi farklı ingilizce seçenekler yer alıyor. Öğretmenler online ders yapmak için new meeting, yeni bir online derse katılmak isteyen öğrenciler Join, Ders planlama kısmı ise meetings olarak yer alıyor.

Evet şimdi yeni bir ders başlatmak için "New Meeting" e ikonuna tıklıyoruz. Burada size verilen meeting İD numarasını öğrencilere veriyorsunuz. Start Meeting tuşuna basıp derse başladıktan sonra öğrencileriniz ile ID'yi paylaşıp derse başlayabilirsiniz. Açılan ekran üzerinden mikrofon ayarı video açıp kapatma ekran paylaşma katılan öğrencilerin sayısını gösteren ifadeler yer alıyor. Öğrenciler verdiğiniz ID ile zoom uygulaması üzerinden herhangi bir üyelik işlemi yapmadan derse katılım sağlayabiliyor.

 

ZOOM PROGRAMINDA TÜRKÇE DİL SEÇENEĞİ VAR MI?
Zoom uygulaması İngilizce bir program olduğu için henüz Türkçe dil desteği yoktur. Ancak İngilizce, Fransızca, Almanca, Portekizce, İspanyolca Çinçe ve Japonca gibi dilleri desteklemektedir.

 

ZOOM PROGRAMI NASIL TÜRKÇE YAPILIR?
* Öncelikle zoom programını bilgisayarınıza indirin ve kullanıcı bilgileriniz ile giriş yapın.
* Bilgisayarın sağ alt köşesinde yer alan simgeye tıklayın ve zoom simgesine sağ tıklayın.
* Açılan menüden Switch Languages seçeneğini üzerine gelin.
* Yandaki menüden dil seçiminizi yapabilirsiniz.
* Dili seçtiğiniz zaman Zoom programının dili otomatik olarak değişecektir.

 


 

ZOOM İLE UZANTAN EĞİTİM VİDEOLARI

Zoom İle Uzaktan Eğitim Nasıl Yapılır? - 1. Bölüm İçin
Zoom İle Uzaktan Eğitim Nasıl Yapılır? - 2. Bölüm İçin
 

ZOOM PROGRAMI KULLANIMI VE ÖZELLİKLERİ

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow