ZMO'dan Samsunlu siyasilere salvolar

ZMO'dan Samsunlu siyasilere salvolar

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Samsun Şube Başkanı Hasan Çobancı, son günlerde gündeme gelen fabrikanın açılmama ihtimali ve üretilen şeker pancarının Kastamonu Şeker Fabrikası’na gönderileceği iddiaları üzerine konuştu. Çobancı, Çarşamba Şeker Fabrikası’nın ciddi bir yatırıma ve fabrikanın hammaddesi olan şeker pancarı üretiminin de desteğe ihtiyacı olduğunu ifade etti. 

 

 

‘FABRİKANIN ÇALIŞMASINA YETMEYECEK’

 

Başkan Hasan Çobancı, “Türkiye Şeker Fabrikaları A. Ş. ye  ait şeker fabrikalarının özelleştirilme sürecinde Çarşamba  Şeker Fabrikası da özelleştirme kapsamına alınmış, ancak özelleştirmesi durdurulan fabrika 2011 yılında kapatılmıştır. Yaklaşık 22 yıl aralıksız çalıştıktan sonra kapatılan Çarşamba Şeker Fabrikasını 9 yıl sonra yeniden faaliyete geçirmek için dönemin valisi önderliğinde Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Genel Müdürlük Yetkilileri, Samsun Milletvekilleri, tarımla ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yetkililerinin de katıldığı toplantılar düzenlenmiş, asgari 150 bin ton şeker pancarı üretimi karşılığında Çarşamba Şeker Fabrikasının çalışacağı belirlenmiştir. Buna istinaden ilçelerde, çiftçi örgütleri ile bir araya gelinerek onlardan şeker pancarı ekmeleri istenmiş hatta şeker pancarı ekme sözü alınmaya çalışılmıştır. Toplantıya katılan çiftçilerin  şeker pancarı ekmeye pek istekli olmadığı da gözlenmiştir. Nitekim bu yıl yaklaşık 1000 hektarlık bir alanda ekiminin gerçekleştiği tahmin edilen şeker pancarından yaklaşık 60 bin ton civarında bir üretim beklenmektedir. Elbette bu miktar fabrikanın çalışmasına yetmeyecektir” diye konuştu.

 

 ‘CİDDİ BİR YATIRIMA İHTİYACI VAR' 

Son günlerde gündeme gelen fabrikanın açılmama ihtimali ve üretilen şeker pancarının Kastamonu Şeker Fabrikası’na gönderileceği iddiaları üzerine konuşan Başkan Hasan Çobancı, “Fabrikanın kapalı kaldığı süre içerisinde, makinelerin ihtiyacı olan diğer şeker fabrikalarına gönderildiğinden fabrikanın donanımının da yenilenmesi gerekmekteydi. Fabrikadaki çalışmalarda bu yönde ilerlemekteydi. Dolaysıyla bu da tamamlanamadı. Neticede Çarşamba Şeker Fabrikasının açılması gerçeklikten çıkmış, siyasi bir söyleme dönüşmüş durumdadır. Öncelikle 9 yıl önce fabrikanın kapatılması bir hata idi. İkincisi, şeker pancarında uygulanan fiyat politikası ile şeker pancarının doğuda fındık, batıda çeltik bitkisi ile nispi avantaj bakımından rekabet etmesi mümkün değildi. Dolayısıyla da şekerpancarı ekimini yıllar önce bırakmış olan çiftçi tekrar şeker pancarına dönmedi. Şeker fabrikasının teknik anlamda içinin boşatılması ve çiftçinin pancar ekmeye yanaşmaması ‘şeker fabrikasını açıyoruz’ söylemini gerçeklikten koparmış siyasi söyleme çevirmiştir. Öncelikle Çarşamba Şeker Fabrikası’nın ciddi rakamlar tutan bir yatırıma ihtiyacı vardır. Fabrikanın hammaddesi olan şeker pancarı üretiminin de desteğe ihtiyacı vardır. Oldu-bitti ile değil tutarlı bir planlama ile koşulların yerine getirilmesi halinde ileriki dönemlerde fabrikanın üretime geçmesi, ülke ekonomisine yeniden katkı vermesi hepimizi sevindirecektir” şeklinde konuştu. 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow