ZMO duyurdu: Durum vahim

ZMO duyurdu: Durum vahim

 

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Samsun Şube Başkanı Hasan Çobancı, 16 Ekim Dünya Gıda Günü nedeniyle yazılı açıklama yaptı. Açıklamada gıdanın önemine değinen Başkan Çobancı, "'Paramız var nasılsa dışarıdan alırız', mantığının pandemi sürecinde çöktüğünü hep birlikte gördük" diyerek, tarım sektörünü dışa bağımlılıktan kurtaracak ulusal tarım politikaları üretilmesi gerektiğini söyledi.

 

'BUĞDAY ÜRETİMİ YÜZDE 16 AZALDI'

 

Başkan Çobancı, "Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) 75. kuruluş yıldönümünde bu yıl Dünya Gıda Günü teması; “Büyütelim, Besleyelim; Hep Birlikte Sürdürelim' olarak belirlendi. Gıda insan hayatı için vazgeçilmez bir ihtiyaç, gıdaya ulaşım ise bir insanlık hakkıdır. İçinden geçtiğimiz pandemi süreci bir kez daha gıdanın vazgeçilemez önemini bizlere hatırlatmıştır. Girdi maliyetleri ve uygulanan tarım politikaları nedeniyle 3 milyon hektar arazi ekilmemektedir. Son 5 yıldır Türkiye’nin buğday ekimi yapılan alanı, buğday üretimi ve verimi azalmaktadır. 2015 yılında 78,6 milyon dekarda buğday ekimi yapılırken, bu alan 2019 yılında yüzde 13 azalarak 68,5 milyon dekara gerilemiştir. 2015 yılında 22,6 milyon ton olan buğday üretimi 2019 yılında yüzde 16 azalarak 19 milyon tona gerilemiştir" diye konuştu.

 

'HAYVANCILIKTA DURUM DAHA VAHİM'

 

"Buğday bu ülkenin danesi ile samanı ile unu ile ekmeği ile ana ürünüdür" diyen Başkan Çobancı, "Artan nüfusun ihtiyacını karşılayamadığı için buğday üretiminin  yarısı kadar da dışarıdan buğday getirilmektedir. 3 milyon hektar tarım arazisinin boş kaldığı yerde dışarıdan her yıl 10 milyon tona yakın buğday ithal edilmektedir. Hayvancılıkta durum daha vahimdir. Çiğ süt fiyatlarına yapılan desteklemelerin yem fiyatlarındaki artışların gerisinde kalması süt sektöründe yeni bir krize yol açabilir, bu durum süt inekçiliğinin geleceğini de olumsuz etkileyecektir. 'Paramız var nasılsa dışarıdan alırız', mantığının pandemi sürecinde çöktüğünü hep birlikte gördük. Salgın dönemlerinde her devlet ürettiğini halkı için stoklamaktadır. Buradan çıkarılacak en büyük ders; tarım sektörünü dışa bağımlılıktan kurtaracak ulusal tarım politikaları üretmekten geçmektedir. Üreticinin desteklendiği, ürünlerin büyütüldüğü, hayvanların beslendiği ve gıda ürünlerine tüketicinin kolayca ulaşabildiği günler uygulanacak ulusal tarım politikalarına bağlıdır" şeklinde konuştu.

 

Tolga BİRGÜCÜ

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow