Zamlar sahte içkiyi tetikliyor: KMO'dan uyarı geldi

Zamlar sahte içkiyi tetikliyor: KMO'dan uyarı geldi

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası (KMO) Samsun Şubesi'nden, ülke genelinde son günlerde sahte içki nedeniyle yaşanan ölümler üzerine basın açıklaması yapıldı.

'YASALARLA ENGELLENMELİ'
Başkanı Osman Nuri Pilgir, "Ne yazık ki son yıllarda, alkollü içkilere yapılan zamlar adeta vatandaşlarımızı evlerinde içki üretimi yapar hale getirmiştir. Bu sebeple alkollü içkilere uygulanan vergi oranları gözden geçirilmeli, kayıtdışının önüne geçmek için tüm kurum ve kuruluşlar işbirliği yapmalı, tüketicinin uygun fiyatlarla güvenli bir biçimde tercih ettikleri ürüne ulaşmaları sağlanmalıdır. Evsel kullanım için üretilen Etil Alkol Denatüre edilmeden satışa sunulmalıdır. Etil Alkolün e-ticaret şeklindeki satışı yasalarla engellenmelidir. Etil Alkol üreticilerinin üretim ve arz miktarları kayıt altına alınmalıdır. İthal edilenler izlenmelidir. Yılbaşı gecesinin yaklaştığı bu günlerde merdiven altı üretim yaparak insanların sağlığı ile oynayacak sahtekarlara meydan verilmemelidir. Denetimler, mevzuat konusunda yeterli bilgiye sahip personeller tarafından yapılmalı ve sıklaştırılmalıdır" diye konuştu.

TÜKETİCİLERE UYARI YAPTI

Başkan Osman Nuri Pilgir, şöyle devam etti: "Tüketicilerimiz bilmelidirler ki, ürünün dış görünüşünden sahte olup olmadığını anlamak mümkün değildir. Dökme içki tüketmemek veya tükettikleri noktalarda orijinal ambalajı görmeyi talep etmek yetersiz de olsa bir önlem olarak görülmelidir. Şüpheli gördükleri durumları yetkililere bildirmekten kaçınmamalıdırlar. Tüketici alışverişini güvenilir kurumsal yerlerden yapmalıdır. Ülkemizde bu sebeple daha fazla insanımızın hayatını kaybetmemesi en büyük dileğimizdir."

Tolga BİRGÜCÜ

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow