Zam isyanı: Şehrin göbeğinde faturaları yaktılar

Zam isyanı: Şehrin göbeğinde faturaları yaktılar

TOLGA BİRGÜCÜ - KESK'e bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES) Samsun Şubesi üyeleri bu akşam İlkadım ilçesi İstiklal Caddesi Süleymaniye Geçidi'nde zamlara tepki göstermek amacıyla eylem gerçekleştirdi. Geçitte bir araya gelen BES üyeleri, elektrik ve doğal gaza gelen zamlara tepki amacıyla fatura yaktı.

 

'GELECEK KAYGILARIMIZ ARTIYOR'
'Bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete' başlıklı basın açıklamasını üyeler adına okuyan BES Samsun Şube Başkanı Yılmaz Tuluk, "Bugün ülke genelinde yaptığımız eylemlerle iş yerlerimiz önünde yoksulluğumuzun sembolü haline gelen elektrik ve doğalgaz faturalarımızı yakıyoruz. Açlık, işsizlik ve yoksulluk derinleşerek devam ediyor. Asgari ücrete yapılan yüzde 50 zam daha işçinin eline geçmeden açlık sınırının altında kalırken, kamu emekçilerinin maaşları yoksulluk sınırı rakamlarının çok gerisinde seyrediyor her geçen gün açlık sınırı rakamlarına yaklaşıyor. Ülkenin dört bir yanından hayat pahalılığına ve fahiş zamlı faturalara karşı yapılan eylemlerle isyan büyüyor. Bir tarafta yoksulluk diğer tarafta israf, bir tarafta açlık, diğer tarafta şatafatın yaşandığı ülkemizde bir kesim lale devri yaşarken, her yerden emekçiler ve yoksul halkımızın geçinemiyoruz çığlıkları yükselmeye devam ediyor. Gelen günün gideni arattığı bir dönemi hep birlikte yaşamaya devam ediyoruz. Geleceğe dair kaygılarımız her geçen artıyor" diye konuştu.

'ARTIK ÇİFTE SOYGUNDAN BIKTIK'
"Elektriğe, doğalgaza, akaryakıta gelen yüksek zamlarla beraber ödediğimiz vergilerde katmerlenerek artıyor" diyen Başkan Tuluk, şöyle devam etti; "Bir taraftan elektrik dağıtım şirketleri soyuyor, diğer taraftan devlet. Artık çifte soygundan bıktık. Bugün buradan bir kez daha artık yeter diyoruz. A’dan Z’ye her şeye gelen ve gelecek olan zamların işaret fişeği olan enerji ve akaryakıt zamlarının geri çekilmesini enerji dağıtım şirketlerinin kamulaştırılmasını istiyoruz. Elektrik, su, doğalgaz dan alınan KDV'nin yüzde 1'e düşürülmesini istiyoruz. Vergide ve ücrette adalet, bağımsız yargı, adil bir ek gösterge sistemi istiyoruz. Gerçek bir toplu sözleşme için yasal düzenleme maaşlarımıza ek zam istiyoruz. Eşitlik, özgürlük, laiklik, adalet ve barış istiyoruz. Değerli Basın Emekçileri; bugün burada beklide tarihimizin en özgün eylemlerinden birisini gerçekleştireceğiz. Yaşadığımız yoksulluğun sembolü haline gelen elektrik ve doğal gaz faturalarımızı yakarak tepkimizi öfkemizi bir kez daha ortaya koyacağız. İnsanca bir yaşamı direne direne kazanacağız." Basın açıklamasının ardından sloganlar eşliğinde BES üyeleri, elektrik ve doğal gaz faturalarını ateşe vererek yaktı.

Tolga BİRGÜCÜ
 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow