Yetkililer göreve: Şahin Dağları'da siyanür öldürmeye başladı

Yetkililer göreve: Şahin Dağları'da siyanür öldürmeye başladı

Kanadalı maden firması olan Eldorado Gold Corporation’ın Türkiye uzantısı TÜPRAG Metal Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş., Samsun’un Kavak ve Havza ilçe sınırları arasında yer alan Şahin Dağları’nda altın madeni arama çalışmalarını sürüyor. İddiaya göre, bölgede yürütülen çalışmalar kapsamında açılan sondaj kuyularından birinde çıkan siyanürlü su nedeniyle, 30’a yakın tavuk ve ördek telef oldu.

’30’A YAKIN HAYVANIM TELEF OLDU’

Gazete Gerçek’e konuşan 69 yaşındaki Emekli Öğretmen Mustafa Sarı, “Kavak’ın Boğaziçi Mahallesi Çakallı mevkiinde ikamet ediyorum. Bundan 3 gün önce 30’a yakın tavuk ve ördeğim Mert Irmağı’ndan içtikleri su nedeniyle telef oldu. Önce anlam verememiştim ama sonrasında bölgede maden şirketinin açtığı sondaj kuyusundan çıkan su nedeniyle hayvanlarımın öldüğünü anladım” diye konuştu.

SARI: SUDA AĞIR METALLER BULUNMUŞ

Mustafa Sarı adlı emekli öğretmen şöyle devam etti: “Maden şirketinin burada açtığı sondaj kuyularından birinde artezyen çıkmış. Bölgedeki vatandaşlar, çıkan suyu köyün içme suyu hattına bağlamak istemişler ancak şirket yetkilileri ‘suyun içilmez raporu olduğunu’ ve ‘içerisinde ağır metal olduğunu’ söyleyerek, bu yüzden suyun içme kanalına bağlanamayacağını söylemişler. Sonra da sondaj kuyusundaki suyun oldukça azaldığını öğrendik. Yani bu açıkçası suyun yolunu bularak Mert Irmağı’na aktığını gösteriyor.”

AYRANCI: ŞAHİN DAĞLARI ZEHİRLENMİŞTİR

Samsun Kavak-Havza Şahin Dağları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Av. İlhan Ayrancı, “Her zaman söyledik ve söylemeye devam edeceğiz. Şahin Dağları bizimdir. Bölgemizdeki mücadelemiz sürecek. Burada kullanılacak siyanürün havaya karışacağını, akarsu yataklarına karışacağını, oradan da Mert Irmağı’na ulaşarak Samsun’un içerisinden geçip Karadeniz’e döküleceğini hep söyledik. Maalesef yaşanan bu hayvan ölümleri, söylemlerimizi doğrulamaktadır. Şahin Dağları zehirlenmiştir. Zehirlenmeye de devam etmektedir. Şirket daha çalışmalara başlamadan bölgeyi zehirlemeye başladı. Altın madeni daha işlemeye başlamadan hayvan ölümleri yaşanmaya başladı. Yetkililerin bu duruma el almasını, Şahin Dağları’nda yaşanan katliama ‘dur’ demelerini bekliyoruz” diye konuştu. 

‘SİYANÜRÜN BİR KISMI TOPRAKTA KALACAK’

Başkan Av. İlhan Ayrancı, daha önce ise sitemiz genel Yayın Yönetmeni ve Gazete Gerçek Haber Müdürü Tolga Birgücü'ye şu açıklamalarda bulunmuştu: “Mert Irmağı’nın kaynağı yani başlangıç noktası, halk arasında ‘Sıralı Dağlar’ olarak bilinen bizim Şahin Dağları dediğimiz dağlardır. Bu bölgeden çıkan çok sayıda kaynak suyu birleşerek Mert Irmağı’nı oluşturmaktadır ve bu kanalla Samsun’dan Karadeniz’e dökülmektedir. Bakın, ben Fatsa’da faaliyette olan altın madenini de inceledim. Sürekli olarak araştırma halindeyiz, altının siyanür ile topraktan ayrıştırıldığını biliyoruz. Altın bulunduğu takdirde, siyanür yardımı ile topraktan ayrıştırılacak ve bu işlemden sonra siyanürün bir kısmı toprakta kalacak ve diğer bir kısmı ise siyanür havuzuna alınacak” diye konuştu.

BULUTLAR SİYANÜRÜ SAMSUN’A YAĞDIRACAK

Siyanürün oldukça zehirli bir sıvı olduğunu vurgulayan Başkan Av. İlhan Ayrancı, şöyle devam etti: “Siyanürün bir damlası dahi, saniyeler içerisinde bir insanı öldürebilecek güçtedir. Siyanür, 8 derecede buharlaşmaktadır. Yani Şahin Dağları’ndaki siyanür, hem yaz hem de kış olmak üzere yani yılın 365 günü buharlaşacak. Amerika’da bilim insanlarınca yapılan deneylerin sonuçlarına göre: siyanür buharı tam 370 gün havada asılı kalıyor. Şahin Dağları’nda da bu yaşanacak. Siyanür buharı, Şahin Dağları bölgesinde bulutlara ulaşacak. Bu bulutlar, içerisinde barındırdığı siyanürü, yağmur, kar, çiğ gibi doğa olaylarıyla dağlara, toprağa yani çok geniş bir coğrafyaya yağdıracak. İşletme sahasında ne kadar izolasyon sağlanırsa sağlansın, bu geniş alanın kirlenmesini engelleyemeyecek.”

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow