Yeni tedbirler yolda: Ramazanda tam kapanma olacak mı?

Yeni tedbirler yolda: Ramazanda tam kapanma olacak mı?

Kabine toplantısı bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Külliye’de gerçekleştirilecek. Kabinenin ana gündemi ise korona virüsüne karşı alınacak yeni önlemler olacak. Kabine değişikliği beklentisi sürerken gerçekleştirilecek toplantının ana gündem maddesini korona virüsü vaka sayılarındaki hızlı yükselişin ardından alınacak yeni önlemler oluşturacak. 

ARTIŞIN NEDENLERİ DEĞERLENDİRİLECEK
Bilim Kurulu’nun 25 Mart’ta yaptığı toplantının çıktılarının masaya yatırılacağı toplantıda, günlük 30 bini aşan vaka sayılarındaki artışın nedenleri, atılması gereken adımlar değerlendirilecek; Türkiye’nin aşı tedarikinde geldiği son nokta, yerli aşı çalışmaları, tam normalleşmeye geçiş takvimi gibi başlıklar ele alınacak. Türkiye’ye gelen BioNTech aşılarının dağıtımı, saklama planlaması ve sürece ilişkin ayrıntılar da masada olacak.

BİLİM İNSANLARI TAM KAPANMA ÖNERİYOR
Öte yandan çok yakın zamanda 40 binlere vuracağı tahmin edilen günlük vaka sayısı ve mutant virüsün neredeyse tüm Türkiye'ye yayılması nedeniyle sokağa çıkma yasağının genişletilmesi, sık sık gündeme geliyor. Bilim insanları da katıldıkları programlarda vaka artışını durdurmanın yolunun 14 günlük tam kapanmadan geçtiğini sık sık dile getiriyor. Ankara kulislerinde de ramazan ayının bir bölümünde tam kapanmaya gidilebileceği konuşulmaya başlandı.

RAMAZAN AYINDA TAM KAPANMA OLABİLİR
13 Nisan'da başlayacak Ramazan ayı ile birlikte bu süreç içerisinde tamamen ya da 2-3 hafta kadar bir tam kapanmanın, artışı durdurulamayan vaka sayısında düşüşün gerçekleşmesini sağlayabileceği düşünülüyor. Belirlenen kapanma tarihleri arasında tüm ülkede tamamen sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanabileceği dile getiriliyor.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow