Yeni mutasyon 3 ülkeye daha sıçradı! İşte dünyadaki son durum...

Yeni mutasyon 3 ülkeye daha sıçradı! İşte dünyadaki son durum...

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'un açıkladığı 'B117' adı verilen yeni virüs haberi sonrası, Avrupa ülkeleri tedbir amaçlı İngiltere'ye uçuşlarını durdurmayı sürdürüyor.  Yeni mutasyonun sıçradığı ülke sayısı 10'a yükseldi.

'KONTROL ALTINA ALMAK ZOR GÖRÜNÜYOR'
İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, mutasyona uğramış yeni koronavirüsün kontrolden çıktığını açıkladı. Sky’da Sophy Ridge’in programına katılan Hancock, “Vaka sayısında adeta patlama yaşandı ve gidecek çok yolumuz var. Aşılar tamamlanmadan kontrol altına almak çok zor gözüküyor” demişti.

'BU KADARINI TAHMİN ETMİYORDUK'
Mutasyona uğramış koronavirüsün kontrolden çıktığını vurgulayan Hancock, “Orijinal planımızda virüsün mutasyona uğrayacağına dair bir bilgimiz yoktu. Mutasyona uğramış virüsün bu kadar hızlı yayılacağını tahmin etmiyorduk. VUI-202012/01 ismi verilen bu virüsün orijinal koronavirüse göre daha hafif olduğuna dair bir kanıt yok” dedi.

DSÖ: BU DOĞAL VE BEKLENİYORDU
DSÖ'nün İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde, video konferans yöntemiyle 21 Aralık'ta düzenlendiği basın toplantısında Tedros Adhonam Ghebreyesus, "Son birkaç günde İngiltere ve Güney Afrika Cumhuriyeti'nde koronavirüsün türlerine ilişkin haberler var. Virüsler zamanla mutasyona uğrar. Bu doğal ve bekleniyordu" dedi.

'ŞU ANA KADAR ÖLÜM KANITI YOK'
İngiltere'nin bu türün daha kolay bulaştığını bildirdiğini aktaran Ghebreyesus, "Ancak şimdiye kadar kuvvetle muhtemel ciddi hastalık veya ölüme neden olduğuna dair hiçbir kanıt yok" ifadesini kullandı.

'MÜMKÜN OLDUĞUNCA ÇABUK BASTIRMALIYIZ'
Ghebreyesus, "genetik değişikliklerin virüsün davranışlarını nasıl etkilediğini" anlamak için bilim insanlarıyla çalışıldığını belirterek "Sonuç olarak, tüm SARS-COV-2 virüslerinin bulaşıcılığını olabildiğince çabuk bastırmamız gerekiyor." uyarısında bulundu.

HÜKÜMETLERE ÇAĞRIDA BULUNULDU
Virüsün daha fazla yayılmasının yeni mutasyonlara fırsat vereceğinin altını çizen Ghebreyesus, "Hükümetlerin ve insanların şu anda (virüsün) yayılmasını sınırlandırmak için gerekli önlemleri almalarının ne kadar önemli olduğunu özellikle vurgulamak istiyorum" dedi.

YENİ MUTASYONUN SIÇRADIĞI ÜLKELER
Fransa, Japonya ve Lübnan ile birlikte mutasyonun sıçradığı ülke sayısı 10'a yükselmiş oldu. Yeni koronavirüs mutasyonu (B117) daha önce, Danimarka, Hollanda, Avustralya, Belçika, Singapur, İskoçya ve İtalya'da ortaya çıkmıştı.

Türkiye de yeni mutasyona karşı önlem amaçlı kapılarını kapatan ülkeler arasında...

 

Dikkatinizi çekebilir:
Koronavirüs evrim geçiriyor

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow