Yazarken biz utandık: Samsun'daki bu sitede her türlü rezalet var!

Yazarken biz utandık: Samsun'daki bu sitede her türlü rezalet var!

TOLGA BİRGÜCÜ / Mustafa ATASEVEN - Samsun’un İlkadım ilçesi Çatalarmut Mahallesi 866. Sokak’ta yer alan Gümüşkent Sitesi 6. Etap sakinleri, yaşadıklarına isyan ediyor. Site sakinleri yol sorunundan, kanalizasyona, elektrikten güvenliğe kadar pek çok problemle boğuşuyor. Site sakinleri, Gazete Gerçek’e konuşan site sakinleri, yetkililere görev çağrısı yaptı. 

‘YAĞMUR YAĞDIĞINDA YOLUMUZ ÇÖKÜYOR’

Gümüşkent Sitesi 6. Etap Yöneticisi Resul Uçar, “Yaklaşık 1 sene önce burada oturum başladı. Belediye buraya imar verdi, iskanımız çıktıktan sonra burada ağırlıklı olarak oturum başladı. Burada en büyük sorunumuz yok. Yağmur yağdığı zaman, sitenin altından çıkan yol çöküyor. Yukarıdan aşağıya gelen yol için şimdiye kadar herhangi bir çözüm üretilmedi. Bize bütçeyle alakalı sorunlar olduğu gerekçesiyle bahaneler üretiliyor. Bu saatten sonra buraya neden imar verildiğine dair soruları sormaktansa, buraya artık imar verildi burada oturan vatandaşın sıkıntılarının nasıl çözüleceği yönünde adımlar atılmasını bekliyoruz” diye konuştu.

‘DİREK YÜZÜNDEN BEYAZ EŞYALARIMIZ YANDI’

Yönetici Resul Uçar, “Daha önce burada merdiven problemimiz de vardır. Çok çaba gösterdik ve merdiven yaptırdık ancak bundan öncesinde burada düşerek kolunu bacağını kıran insanlar oldu. Artık bizim için çok önemli değil, yapıldı bir şekilde kullanıyoruz ama araçların indiği yol sıkıntı. Ayrıca YEDAŞ’ın yol ortasına koyduğu elektrik direği her yağmur yağdığında kıvılcım çıkartıyor ve de çöküyor. Direği oraya neden diktiklerini de halen anlamış değiliz. Elimizde zaten elektrik direğinden kaynaklı yaşadığımız sıkıntıların görüntüleri de var. İnsanlar o soğuğun altında yüksek voltajdan kaynaklı olarak kombileri yandı, beyaz eşyaları yandı. Buna rağmen elektrik direğine de bir çözüm üretilemedi. İlk şiddetli yağmurda yine aynısını yaşayacağız, zaten bunu bize söyleyenler bölgeye gelerek işi çözen arkadaşların verdiği bilgiler” şeklinde konuştu.

‘KOKUDAN DURAMIYORUZ’

Resul Uçar, şöyle devam etti; “Yine aynı şekilde üst yolda büyük sıkıntımız var. Biz yol kenarlarına kaldırım istiyoruz. Araçlar çok hızlı geçiyor ve hiçbir önlem yok. Araçların sitemizin içerisine düşmesinden korkuyoruz. Aynı şekilde menfez istiyoruz, yukarıdan akan su aşağıya gelmesin. Akan su, aşağıdaki yer sahiplerinin tarlalarına akıyor, insanlarla bizi karşı karşıya getiriyor. Kanalizasyonumuz da yok, bununla ilgili de bir çözüm üretilmedi. CİMER’e gerekli kurumlara, hepsine yazılar yazıldı. Bize cevaplar geliyor ama biz cevap değil çözüm istiyoruz. Çözüm halen yok. Şu anda burada herkes mağdur, insanlar toplandılar. Her yağmur yağdığında acaba elektriklerimizde bir sorun olacak mı, acaba yol tekrar çökecek mi gibi sorularla boğulmak istemiyoruz. Biz bunu aşağı yukarı bir senedir yaşıyoruz. Bu problemlerden bıktık” dedi.

‘NE GEREKİYORSA YAPACAĞIZ’

“Yazın foseptik nedeniyle burada kokudan durulmuyor” diyen site sakini Yunus Uçar ise “Seçim olduğu zaman, oy istemeyi biliyorlar ama sonrasında bir şey yok. Muhtemelen seçim yaklaştığında yine gelecekler. Burası mahrumiyet bölgesi gibi. Biz burayla ilgili tüm kurumların ilgisizliklerinden dolayı mağduruz. Açıkçası artık çözüm üreteceklerine dair umudumuz da kalmadı. Bununla alakalı olarak, ne yapmamız gerekiyorsa yapacağız. Bardaktaki su taştı. Artık bizimle ilgilensinler, sesimizi duysunlar, tek istediğimiz sorunlarımızın çözülmesi” ifadelerini kullandı. 

‘KADINLAR TEDİRGİN, SOKAĞA ÇIKAMIYOR’

Ali Aytaç adlı site sakini ise “Bizim burada çoluk çocuğumuz da mağdur. Hiçbir ilgi gösterilmediği gibi, ışıklandırmamız da yok. Burada akşam olduğunda etraf karanlık oluyor. Burası kuytu köşe bir yer değil, burada balkonlarında vakit geçiren dinlenen insanlar var. Akşamları kadınlar sokağa çıkmaktan korkuyor, gerek köpeklerden kaçmak durumunda kalıyorlar ve gerekse içki içenler yüzünden tedirgin oluyorlar” dedi.

‘ÇOCUKLARIMIZ MARKETE GİTTİĞİNDE KORKUYORUZ’

Sitenin üst tarafından bulunan caddeden geçen araçların site içerisine düşmesinden çok korktuklarını ifade eden Nuri Bel adlı bir diğer site sakini ise “Kaldırımdan ziyade buraya bir de yol için kasis yapılmasını istiyoruz. Çok önemli bunlar. Çocuklarımız markete bakkala gidiyor, Allah korusun. Artık sesimizle birileri kulak versin, sorunlarımızı lütfen çözsünler ” diye konuştu.

 

 

 

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow