Yaşar: Düzenli vergi ödeyen daha fazla ödüllendirilmeli

Yaşar: Düzenli vergi ödeyen daha fazla ödüllendirilmeli

Bazı alacakların yeniden yapılandırması konusunda düzenlenen Kanun Teklifi üzerine Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde konuşan İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik şartların ortada olduğuna işaret ederek, “Vergisini düzenli ödeyen mükellefler. Şimdi, bunlar diyorlar ki Siz, 8, 9 sefer bu af yasasını çıkardınız. Biz düzenli vergimizi ödüyoruz, bizim günahımız ne; Bu ne oluyor biliyor musunuz? Toplumda insanların vergiye yönelik hassasiyetlerini ortadan kaldırıyor. Biz diyoruz ki o zaman bu konuda bir iyileştirme yapmak lazım. Yani vergisini ödeyen mükelleflere yönelik siz yüzde 5 indirim yaptığınızı söylüyorsunuz ama biz bunun yeterli olduğunu düşünmüyoruz dolayısıyla düzenli vergisini ödeyen mükelleflere yönelik muhakkak suretle bir iyileştirme yapılmalıdır” diye konuştu.

VERGİSİNİ ÖDEYEMEYENLER
Milletvekili Yaşar, “Vergisini ödeyemeyen yani gerek Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik şartlar gerekse kendi ticari faaliyetlerinden dolayı ödemek isteyip de vergisini ödeyemeyen mükellefler var. Bence kanun teklifi daha çok bunları kapsıyor, bunlara yönelik. Pandemi süreci içerisinde siz yıllık 4,2 faiz uyguladığınızı ifade ediyorsunuz; bizim önerimiz, bu zor şartlar altında bu mükelleflerin de mümkün olduğunca hiç faiz alınmadan bu borçlarının yapılandırılmalıdır. Bu konuda, hiç olmazsa yıl sonundan itibaren bir ödeme planı yapılmalıdır” şeklinde konuştu.

‘SİCİL AFFINDAN YARARLANAMIYORLAR’
Bedri Yaşar, son olarak ise “Geçmişte sıkıntı yaşamış şirketler bütün borçlarını ödemiş olmalarına rağmen, rağmen çıkarılan bu sicil aflarından yararlanamıyorlar. Mesela on sene önce bir çekin yazılmış veya bir senedin protesto olmuş. Ama daha sonra borçlarını yine işlerinden dolayı düzenli ödemeye başlamış olanlar. Bu kişiler, düzenleme kapsamında hem devlet hem de özel bankalar nebze de değerlendirilebilirse o zaman ancak bu sicil affı amacına ulaşır ve bir anlam ifade eder. Ümit ediyorum ki devlet bankalarında bu siciller silindiği andan itibaren kötü niyetli uygulamalar olmaz, bütün endişemiz bu yoksa ticaret kendi kuralları içerisinde zaten cereyan etmektedir” dedi.

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow