YARATIM GÜCÜ BAŞ AĞRITIR!

Maçın başında kadro tahlillerine baktığımda oyunun nasıl geçeceğinin ipucunu veren Balıkesirspor olup 4-4-3 taktiğiyle Samsunspor’u kendi alanında bekleyip oyunun boyunu fazla uzatmadan ve takımı yormadan bir planı kafasında hafta boyunca işleyen bir teknik adam mantığını Yusuf Şimşek bize gösterdi.

Samsunspor klasik şablonu ile 4-1-4-1 bazen 4-2-3-1 tarzıyla oynayacağı futbolseverlerin bilincindeydi.

Maçın kırılma anı ilk yarıda öyle bir yerde geldi ki Balıkesirsporlu futbolcu Mert Örnek’in araya atılan pasta topu ağlarla buluşturması gol olsa da yan hakem ofsayt verdi. Yan hakemin yanılgısı pasif ofsayttaki oyuncuya odaklanmasıydı ki net bir golü hakem vermedi.

Aynı Mert Örnek’in 27.dakikada kendi kalesine ters vuruşu ve topun direkten dönüşü onu ilk yarının kahramanı yapmaya yetti. İlk yarıda Samsunspor’un farklı bir plan ortaya koyması beklenemezdi.

Nitekim öyle de oldu ve herkesin gözlemlediği bir durum ise orta saha maestrosü rolündeki Oğuz’un yaratım gücünün eksikliği fazlasıyla Savicevic’i arattı. Zaten ortasahada bu tür kapanan takımlara karşı hızlı oyun kurgusu yapan futbolcularınız azsa maç kilitlenir ki bu ilkyarının skorunun da tespiti açısından gerçekçiydi.

İlk yarı sonunda s topla oyun oynama bir soruyu akla getirdi. Acaba bu topla oynama semerelerini verecek miydi? İkinci yarıda iki takım da ilk yarıdaki oyuncularına güvenmiş olacak ki öyle başladı oyuna ve 47.dakikada Gökhan Karadeniz’in maç boyunca yaptığı gibi topun altına fazla inme isteği skoru getiremedi.

Artık Yusuf Şimşek’in planını ortaya koyma zamanı geldi ve 60.dakikada hamlesini Manaj ile Otto’yu oyuna alarak yaptı ama hamle bekleneni veremedi. Bu dakikalarda Samsunspor’un kanat organizasyonları ve sol ayaklı Yalçın’ın sol kanat gibi oyuna entegre olması Balikesirspor’u iyice yordu ve köşe vuruşundan gelen topa Veli’nin kafa topu golü getirdi.

Tabii o gol öncesinde Tomane’nin ayağıyla dokunması da dengeyi bozma adına verimliydi ki Tomane de birkaç dakika sonra sakatlanıp oyundan çıktı. Maçın en kritik anları ise son 10 dakikada Balıkesir baskısı idi ama Samsunspor gerekli oyuncu değişiklikleriyle orta sahayı güçlendirdi.

Samsunspor’un en büyük doğrularından birisi de bizce ceza sahası önünde Balıkesirspor’a frikik şansı vermemesiydi ki Taşkin bu alanda geçmişteki maçlarda görüldüğü üzere  inanılmaz güzel işlerin içindeydi.

Velhasıl iki teknik adam da maça çok iyi çalışıp kafa yormuş ama biz seyircilerin de bu taktik savaşında kafalarına ağrılar girdi. İki takım içinde söylenecek bu maçta oyuncular sadece yoruldu beyni yorulup başı ağrıyan ise sahada tek futbolcu vardı…

Zaten öyle değil mi iyi oyuncu sadece yorulmaz yaratım gücü baş ağrıtır.

Kutlamak gerekir seni Djedje....

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow