Yabancılar Çarşısı'nda umutlar büyük

Yabancılar Çarşısı'nda umutlar büyük

TOLGA BİRGÜCÜ - Korona virüsün etkisini düşürmesiyle Türkiye’de bugün itibariyle normalleşme sürecine giriliyor. Süreç ve esnafın son durumuyla ilgili Gazete Gerçek'e değerlendirmede bulunan Yabancılar Çarşısı Esnaf Odası Başkanı Olcay İnanç, esnafın önümüzdeki süreçte pandemi döneminde yaşadığı ekonomik problemleri atlama umudu içerisinde olduğunu söyledi. Başkan İnanç, esnafın Delta mutasyonu korkusu içerisinde olduğunu da ekledi. 


Yabancılar Çarşısı Esnaf Odası Başkanı Olcay İnanç

‘BEKLENTİMİZ VE UMUTLARIMIZ YÜKSEK’
Olcay İnanç, “Cumhurbaşkanımızın da duyduğu ve yayınlanan genelge ile 1 Temmuz itibariyle yasaklar kalkıyor ve normalleşme sürecine artık tamamen girmiş bulunuyoruz. Bu adımın, esnafa v toplumumuza olumlu yansıyacağını düşünüyoruz. Hatta şu sıralarda da normalleşmenin işlerimize olumlu anlamda yansıdığını görmekteyiz. Bizim müşteri potansiyelimiz, yerli yabancılar. Yani İzmir, Ankara ve istanbul gibi büyük kentlerde yaşayan ve memleketlerine gelen Samsunlular, özellikle bu dönemde çarşımızı ziyaret ediyor. Normalleşme sürecinden beklentimiz büyük ve umutlarımız yüksek” diye konuştu.

‘BİR DAHA OLURSA, ESNAF DİYE BİR ŞEY BIRAKMAZ’
2-3 aylık yaz sezonu sürecinin 1,5 yıllık pandemi sürecinin olumsuzluklarını karşılamasının zor olacağını ancak geçmişe nazaran umutlarının oldukça yüksek olduğunu kaydeden Başkan Olcay İnanç, “Delta varyantı şu anda gündemimizde. Bilindiği üzere bu mutasyon diğerlerine oranlar daha etkili ve sıkıntılı. Esnafımızı bu mutasyon ciddi anlamda korkutuyor. ‘Acaba eskiye döner miyiz?’ sorusu bizleri rahatsız ediyor. Eylül ayından sonra virüsün tekrar gündeme gelmesinin kaygısı ve korkusu içerisindeyiz. Eğer yeniden virüsün kapanma etkileri gündeme gelirse, esnaf diye bir şey kalmaz. Bunun olmaması için dua ediyoruz, İnşallah böyle bir şey olmaz” şeklinde konuştu.

‘ÇOĞU ESNAFIMIZ YARDIMLARDAN FAYDALANAMADI’
Diğer yandan kapanma sürecinde verilen desteklerle ilgili konuşan Başkan Olcay İnanç, şöyle devam etti, “Devletimizin belli bir yardım gücü var. Bunun ötesine çıkamıyor. Hükümet olarak bir takım destekler yapmaya çalışıyorlar ancak açıklanan destekler bence alt yapısı yapılmadan araştırılmadan yapılan yardımlardan ibaret oldu. Çünkü bu destekler yerine ulaşamadı. Şöyle anlatabilirim; ileriye dönük planları olan esnafımız vergi levhasına imalatçı olmadığı halde ‘oyuncak’, ‘perakende’ ve ‘imalat’ gibi ifadeler yazdırmış. Bu sebeple esnafımızın çoğu bu yardımları alamadı. Yardım yapılıyorsa, vergi mükellefi olan tüm esnafa şartsız ve koşulsuz yardım yapılmalıydı. Şimdi esnafımız gecesini gündüzüne katıp çalışmaya başladı. Zararını karışılamak ve kendisini toparlamak için çalışmaya başladı. Umutlar çok yüksek. Hakkımızda hayırlısı olsun.”

Tolga BİRGÜCÜ

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow