VMware ESX Server nedir, nasıl kurulur ve ne işe yarar?

VMware ESX Server nedir, nasıl kurulur ve ne işe yarar?

diyekonustu.com - Teknoloji, hızlı gelişimiyle pek çok alana öncülük ediyor. Teknoloji, neredeyse dünyadaki tüm şirketlerin güvenlik ağına çözümler sunmaktadır. Daha önce büyük bir şirketin, büyük bir işletmenin veya bir üniversitenin sunucu odasına girdiyseniz, bunun ürkütücü bir yer olabileceğini bilirsiniz. Sunucu odası neredeyse her zaman son derece sıcaktır ve pahalı ve her yeri kaplayan sunucu raflarıyla duvardan duvara doludur. Gözünüzde canlandı değil mi? İşte buna, bu odaların genellikle banka kasaları gibi güvence altına alındığı ve gerçekten ilginç bir deneyime sahip olduğunuz gerçeğini de ekleyin. 

OLDUKÇA MALİYETLİDİR AMA MALİYETİN BİR ÇÖZÜMÜ VARDIR!
Çoğu sunucu odasıyla ilgili ilginç olan şey, odadaki makinelerin her birinin muhtemelen tam kapasite ile kullanılmamasıdır. Yüksek bant genişliğine sahip sunucular bile nadiren herhangi bir zamanda CPU veya RAM'lerinin büyük bir yüzdesini kullanmak zorunda kalır. Bu, kaynakların oldukça verimsiz bir şekilde kullanılması olabilir (sonuçta, kullanılıyor olsun ya da olmasın, bir şeye güç veriyorsunuz, değil mi?), Bu da size maliyeti olabilir. Ancak bu sorunun bir çözümü var.

İşte tam burada devreye VMware ESX Server girmektedir. VMware ESX, sunucu sanallaştırma alanında en çok tercih edilen ürünlerden biri olarak piyasaya ve teknolojiye öncülük etmektedir. diyekonustu.com Peki, VMware ESX Server nedir? VMware ESX Server ne işe yarar? VMware ESX Server nasıl kurulur? VMware ESX Server maliyeti nedir? VMware ESX Server kurmak için ne gereklidir? VMware ESX Server güvenli midir? İşte tüm bu soruların cevabını sizler için biraraya getirdik.

HER ŞEYİ BİR ARAYA TOPLAYAN SANAL SÜRÜCÜ (DREAM MACHINE)

Sanallaştırma yazılımıyla, tek bir fiziksel sunucu aynı anda birkaç sanal makineyi çalıştırabilir. Bu makinelerin her biri, diğer tüm makinelerden ayrı gibi, kendi özel donanımı ile çalıştığına inanıyor. Ama muhtemelen hepsini biliyorsundur, değil mi? Sanallaştırma üzerine hızlandırılmış bir kursa ihtiyacınız yok. Paranızı ve alan tüketen veri merkezinizi verimli, hepsi bir arada sanallaştırılmış bir rüya makinesine dönüştürebilecek kurumsal düzeyde bir sanallaştırma aracına ihtiyacınız var.

Bu sistem, Linux çekirdeğine dayanan VMkernel tarafından yönetilir. Bu mikro çekirdek, sanal makinelerin altında bir işletim sistemi çalıştırmanın yükünü ortadan kaldırarak kaynaklardan tasarruf sağlar. Ürün daha sonra kaynakları fiziksel donanımdan ayırır ve sanal makinelerin kullanması için birden çok sanal donanım kopyasını simüle eder. Hatta hafızayı aşırı yükleme yeteneğine sahiptir, yani sanal makinelerin toplam hafızası sunucunun gerçek fiziksel belleğini güvenli bir şekilde aşabilir. Bu, sunucularınızda genel bellek kullanımını artırabilir. Bunların tümü, ESX Server ve onun "işletim sistemi" için yönetim yazılımı olarak hizmet veren servis konsolu tarafından yönetilir.

VMware ESX Server nasıl çalışır?
Bunun nedeni, ESX Sunucusunun "çıplak metal" üzerinde çalışmasıdır. Bu, esasen ESX Server yazılımını, üzerinde çalışacak bir işletim sistemi olmadan doğrudan bilgisayara kurmanız anlamına gelir. Bu, aşağıdaki diyagramda gösterilmektedir:

VMware ESX Sunucusu ne işe yarar?

ESX Sunucusu, sunucu donanımlarını olabildiğince düzene sokması gereken şirketler tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Ayrıca, yeni sunucuların neredeyse anında dağıtımını gerçekleştirmek ve kullanımda olan mevcut sunucularda kesinti süresine gerek kalmadan bakım gerçekleştirmek için de kullanılabilir. diyekonustu.com ESX Sunucusunun bir başka ilginç kullanımı da felaket kurtarma içindir. ESX Server donanımdan bağımsız olduğu için, üzerinde çalışan uygulamalar (ve işletim sistemleri) anında taşınabilir.

Sunucu donanımının ve ESX Sunucusunun sanal özelliklerinin zorunlu olarak tek tip doğası, sanal makinelerin dağıtılmasını, bakımını ve uzaktan yönetilmesini son derece kolaylaştırır. Tüm bu harika özellikler ucuza gelmiyor. VMware ESX Server, kurumsal düzeyde bir üründür ve kurumsal düzeyde bir fiyat etiketi ile birlikte gelir. Buna, en iyi şekilde çalışması için oldukça güçlü bir sunucu gerektirdiği gerçeğini ekleyin. Aslında, ESX Server, gerekli işlemci talimatlarını verimli bir şekilde çalıştırmak için Intel veya AMD'den özel CPU donanımı gerektirir. diyekonustu.com Ayrıca, tüm bilgileri sanal makinelerde ve sanal sabit disklerinde depolamak için bir tür kalıcı depolama çözümüne ihtiyacınız olacak. Elbette, sanallaştırma ile kullanacağınız aynı sayıda fiziksel sunucuyu satın almanın ve dağıtmanın maliyetinin ne kadar olduğunu düşünürken bunlar küçük detaylardır. Artık sunucularınızı birleştirebilir ve daha verimli çalışabilirsiniz. 

 

ESX Sunucusu tam olarak nedir? VMware ESX Server ne anlama gelir? Piyasadaki diğer sanallaştırma yazılımlarından farkı nedir?

Başlangıç ​​olarak, ESX Server, yukarıda belirttiğimiz gibi, kurumsal düzeyde bir sanallaştırma aracıdır. diyekonustu.com VMware'in daha temel Sunucu ürününden daha fazla güvenilirlik ve verimlilikle çok sayıda sanal makineyi yöneten hizmetleri kullanır. 

VMware'deki becerilerinizi test etmeye hazır mısınız? Smarterer'ın bu yazılımıyla nasıl bir araya geldiklerini görün. VMware testini şimdi başlatın.

 

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow