Vizon nedir? Vizonlar nerede yaşar?

Vizon nedir? Vizonlar nerede yaşar?

diyekonustu.com derledi.

İşte vizonlarla ilgili makalemiz.

 

VİZON NEDİR?

Vizon, bir gelincik türüdür. Vizon, kuzey yarıküreye has, sansargiller ailesindendir. Bazı vizon türleri, kürkleri için yetiştirilmektedir. Bunlar; Amerikan vizonunu (Mustela vison) ve Avrupa vizonudur (Mustela lutreola). Bu türlerin kürkleri için ticareti yapılmaktadır.

Özellikle Amerikan vizonları, kürklerinin maddi değeri oldukça yüksek olduğundan dünyanın neredeyse her bölgesinde yetiştirilmektedir. 

Vizonlar genellikle su kenarlarında yaşamaktadır. Vahşi doğada su kenarlarında yaşayan vizonlar genel olarak küçüktürler. Vizonlar, insanlardan hoşlanmaz ve saklanırlar. V

izonlar, genellikle gece ortaya çıkmaktadırlar. 

 

 

'Vizon nedir?' sorusu aslında son günlerde sıkça sorulan sorular arasına girdi. Nedeni ise Danimarka'daki bir çiftlikte yaşananlara dayanıyor. Danimarka'daki çiftlikte, koronavirüsün insanlara bulaşan mutasyona uğramış bir türünün görüldüğü ortaya çıktı. Bu nedenle milyonlarca vizonun uyutularak öldürülmesi gündeme geldi.


İşte Reuters'ın vizonlarla ilgili o haberi:

 

Danimarka'da çiftliklerde virüsün mutasyona uğramış türü bulundu, milyonlarca vizon öldürülecek

Danimarka'da milyonlarca vizonun öldürüleceği açıklandı. Hayatlarına son verilecek vizon sayısı 17 milyonu bulabilir. Karar, çiftliklerdeki hayvanlarda Covid-19'un insanlara bulaşan, mutasyona uğramış bir türünün görülmesi üzerine alındı. Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, mutasyona uğramış virüsün, geliştirilmekte olan Covid-19 aşılarının etkinliği için tehlike oluşturduğunu söyledi. Danimarka dünyanın en büyük vizon kürkü üreticisi. Polis yetkilileri, hayvanların öldürülmesine en kısa zamanda başlanacağını söyledi.

 

 

'Mutasyona uğrayan virüs insanlara bulaştı'

Danimarka'nın kuzeyindeki Jutland bölgesi ve bazı Avrupa ülkelerindeki vizon çiftliklerinde birkaç aydır koronavirüs vakaları görülüyor. Ancak Danimarka'daki çiftliklerde virüsün hızla yayıldığı ve koronavirüsün mutasyona uğradığı beş vaka görüldüğü belirtiliyor. Yetkililer, vizonlardan hayvanlara hastalığın geçtiği 12 vaka tespit edildiğini söylüyor. Danimarka'da 1000'den fazla vizon çiftliği bulunuyor.

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow