Vatanını seven Çarşamba Ovası'na gelsin!

Vatanını seven Çarşamba Ovası'na gelsin!

Samsun'un Çarşamba ilçesinde, 'Büyük Ova' kanunu kapsamında koruma altında bulunan ve hakkında açılan ve halen devam eden davalara rağmen Oltan ve Köleoğlu adlı enerji şirketince Türkiye'nin en nitelikli tarım arazilerine sahip Çarşamba Ovası'nın ortasına kurulan biyokütle enerji santraline karşı yarın saat 10:30’da kitlesel bir eylemle basın açıklaması yapılacak. Samsun Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu'nun (SAMKON) öncülüğünde, Çarşamba ilçesi Eğercili Mahallesi’nde gerçekleştirilecek eyleme binlerce vatandaşın katılması bekleniyor. Santrale karşı yapılacak eyleme destek vermek için Çarşamba Çevre ve Çiftçi Eğitim Derneği (ÇARÇED) Başkanı Mustafa Deniz, beraberindeki bazı bölge sakinleri ve çevre örgütü üyeleri önceki gece bölgeye giderek, gece saatlerinde dahi faaliyet gösteren santral önünde canlı yayında açıklama yaptı ve eyleme destek çağrısında bulundu.

YAVAN: HAYVANLARIM SÜT VERMEYİ KESTİ
Yöre sakinlerinden Seyfettin Yavan, “Bir saygı olması lazım. Köyün ortasına, tarım arazilerinin içine bu olur mu? Bu akıllı bir iş değil. Bunu nasıl layık gördünüz? Benim hayvanlarım süt vermeyi kesti. Süt hayvanı sakin bir yerde yaşar ama bu gürültüyle her gün nasıl hayvan besleyeceğiz. Bu çekilmez. Bu nasıl bir fikirdir? Burası tarımla geçiniyor. Burada bacalı bir fabrika yok. Burada insanlar topraktan geçiniyor. Ben 25 tane nüfusa bakıyorum. Yazık değil mi bize? Sayın Samsunlu, Çarşambalı ve diğer ilçelerimizdeki tüm vatandaşlarımızdan ricam, tüm komşularımız bize destek olsunlar. Bugün buraya kurulan santral, yarın belki başka bir köyün içerisine kurulacak. Biz bu santrali burada istemiyoruz. Biz göç vermiyoruz, toprağımızda kendimizi doyuruyoruz. Bunu hiç mi düşünmüyorlar” diye konuştu. 


Seyfettin Yavan

ESKİ MUHTAR TUNÇ: SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ
Eğercili Mahallesi eski muhtarı Hasan Tunç, “Topraklarımıza sahip çıkmamız gerekiyor. Ellerimizden geldiği kadar Cuma günü gerçekleşecek eyleme herkesin Samsun genelinden herkesin katkı vermesini bekliyoruz. Çarşamba Ovası’nın yok olmasını istemeyen tüm vatandaşlarımızı buraya bekliyoruz. Sözün bittiği yerdeyiz” şeklinde konuştu.

KÖKTAŞ’A BAŞKANLARA VE GAZETECİLERE DAVET
Santral önündeki canlı yayında konuşma yapan Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) üyesi Gökhan Törener ise “Adaletin olmadığı yerde her zaman sesimizi çıkarmak zorundayız. Bunu da insan olarak yapmamız gerekiyor. Bu yüzden bizden sonrakilere aktarmamız gereken şeyler var. İki senedir buradayız. Hukuki anlamda ve her şekilde bu talanla mücadele ediyoruz. Siyasi anlamda da konuşulacak konular var ancak öncelikle şunu (santrali) buradan defetmemiz gerekiyor. Buradan her geçişimizde içimiz parçalanıyor. Kendimize hakim oluyoruz ve biz güveniyoruz ki santrale karşı halkın bir tepkisi olacaktır. Net olarak bir insan belli bir onura sahipse ve kişiliği varsa kalemini ve onurunu satmaz. Kalemini satanlar da gelsinler buraya halkı görsünler. ‘Zurnanın son deliğiyim ben bu meselede’ diyen Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan da gelsin buraya, ‘Bir zararı varsa şalteri indireceğim’ diyen AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş gelsin buraya ve en son yakınlarda açıklama yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir de gelsin buraya. İstiyoruz, gelsinler lütfen buraya” ifadelerini kullandı.

Gökhan Törener
TÖRENER: TÜM SAMSUNLULARA ÇAĞRI YAPIYORUZ
Gökhan Törener şöyle devam etti: “Biz diyoruz ki; kardeşim yatırıma karşı değiliz. Evet, enerjide dışa bağımlı hale geldik. Evet, ülkenin kurulu düzenli enerji mekanizmaları tam çalışmıyor ama bunu bu şekilde doğaya zarar vererek yapmayalım, ülkemize kazandırarak yapalım. Bunu ülkemize kazandırarak yapalım. Buradan ovasına, toprağına suyuna, memleketine sahip çıkan tüm insanları, tüm Samsunluları Cuma günü buraya bekliyoruz. Emin olun ki, halkın önünde hiçbir güç duramaz.” 

Furkan Eren Özdemir
‘AMACIMIZ SERMAYEYE PEŞKEŞE DUR DEMEK’
Diğer yandan canlı yayında santrale yakın köylerden biri olan Güzpınar Mahallesi (köyü) sakinlerinden İbrahim Ertürk ve İYİ Parti Samsun Milletvekili adayı Irmaksırtı Mahallesi sakinlerinden Furkan Eren Özdemir de, Samsunlulara şu şekilde çağrı yaptı: “Tüm Samsunluların, uzun süredir verdiğimiz bu mücadeleye destek vermelerini talep ediyoruz. 22 Ocak günü tüm Samsunlu, tüm ilçelerimizdeki dostlarımızı buraya bekliyoruz. Burada bizim tek amacımız ovamızı korumak, ovamız için mücadele etmek ve ovamızı sermayeye peşkeş çekenlere ‘dur’ demek. Bu yaşananlara ‘dur’ demek isteyen tüm Samsunluları 22 Ocak Cuma günü buraya bekliyoruz.”


İbrahim Ertürk
 

 

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow