Türkiye'de yağ savaşları!

Türkiye'de yağ savaşları!

VATANDAŞ KUYRUKTA, FIRSATÇI STOK TELAŞINDA

Tolga BİRGÜCÜ - Rusya’nın Ukrayna işgali nedeniyle yağ fiyatlarının artacağı iddiası, ülkedeki toptancılarda ve zincir marketlerde kuyruklara neden oluyor. Diğer yandan savaşı fırsata çeviren bazı zincir marketlerin olası fiyat artışını fırsata çevirme düşüncesiyle ürünleri raflara koymak yerine depolarda stokladıkları tespit edilirken, tüm kentlerde fırsatçılık denetimleri sıklaştırıldı.

‘ZAM GELECEK’ KUYRUĞU OLUŞUYOR

Rusya’nın Ukrayna işgali sebebiyle yağa zam olacağı söylentileri sonrası vatandaşlar, ülke genelideki pek çok kentte yağ almak için toptancılar ve marketlere akın ediyor. Yağ alma umuduyla kuyruğa giren vatandaşlar, alışveriş için dakikalarca bekliyor.

YAĞLAR RAFLARDA DEĞİL DEPOLARDA 

Yağ fiyatlarına zam geleceği iddiası stokçuları da hortlattı. Sosyal medyaya yansıyan görüntüler, bu kadarına da pes dedirtiyor. Bazı kentlerde belediye birimleri, marketlere gece baskınları düzenliyor. Konuyla ilgili son haber Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinden geldi. Zabıta ekipleri yaptıkları baskında, raflarda olması gereken yağların depolarda stoklandığını tespit etti. Ülke genelinde olduğu gibi Samsun’da da stokçuluk yapılmasının önüne geçmek için denetimler artırıldı.

BAKAN KİRİŞÇİ: YETERLİ YAĞIMIZ VAR

Öte yandan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci dün sosyal medya hesabından ayçiçek yağı gibi temel gıda ürünlerinde yeterli stok bulunmadığı iddialarına ilişkin açıklama yaptı. Bakan Kirişci, “Ülkemizin 1-1,5 aylık tüketimimize ancak yetecek kadar ayçiçek tohumu ve yağ stoku bulunduğu iddiaları tamamıyla gerçek dışıdır. Gerek üretimimiz, gerek sektörün tedarikleri ve devir stoklarımız dikkate alındığında ülkemizin yeterli miktarda ayçiçek yağı stoku bulunmaktadır. Netice itibarıyla kamuoyuna yansıyan iddialar gerçeği yansıtmamakta olup, halkımızın endişe edeceği bir durum söz konusu değildir” ifadelerini kullandı.

İNTERNETTEN TAKSİTLE YAĞ SATIŞI

Diğer yandan ise Türkiye’nin popüler e-ticaret firmaları da internet üzerinden taksitle yağ satışı yapmaya başladı. Taksit imkanını fırsat bilerek kredi kartına yüklenen vatandaşlar, internet üzerinden alışverişe de yoğunlaştı.

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow