Türkiye'de insanlar 'kahraman' dediğine dayak atıyor: Başkan isyan etti!

Türkiye'de insanlar 'kahraman' dediğine dayak atıyor: Başkan isyan etti!

diyekonustu.com - Türk Sağlık-Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, kovid-19 sürecinde sağlık çalışanlarının sosyal hakları ve psikolojik durumlarıyla ilgili Gazete Gerçek’e açıklamalarda bulunup korona virüsü pandemisi nedeniyle sağlık çalışanlarının çok ciddi sorunlar yaşadığını söyledi. Virüsle mücadelede sağlık çalışanlarının ilk günden bu yana en önde safta yer aldığına dikkati çeken Başkan Çakmak, sağlık camiasının son dönemde can derdine düştüğünü söyledi. Sağlık çalışanlarının özlük haklarının verilmesi gerektiğine dikkati çeken Çakmak, “Yetkililer bu işin önünü alamazsa, hastalara bakamayacak sağlık çalışanları da bulamayacaklardır” dedi.

 

 

 

‘SAĞLIKÇILARIMIZIN DİK DURUŞUYLA AYAKTA KALDIK’

 

Erdoğan Çakmak, “Mart ayından bu yana geçirdiğimiz süreçte verilen mücadelelerin en önde gidenleri sağlık çalışanlarıdır. Virüsle mücadelenin kahramanları sağlıkçılarımızdır. Virüsün ilk çıktığı dönemde, vatandaşlarımızın da hassasiyetiyle nasıl mücadele edebildiğimizi gördük. Avrupa Birliği’ne bağlı ekonomisi güçlü olan birçok ülkenin sağlık sisteminin de çöktüğünü gördük. Bu süreci, sağlık çalışanlarımızın dik duruşları sayesinde ayakta kalarak atlattık. Avrupa resmen çökmüştü. Biz bu yoğunlukların kat kat fazlasını yaşayan bir ülke olduğumuzdan, bu duruma da hazırlıklıydık ve sorunları göğüsleyebildik. Bunun göstergesi, sağlık çalışanlarımızın inanılmaz başarı ve emeğinin karşılığıydı” diye konuştu.

 

‘SAĞLIK ÇALIŞANLARI ARTIK ALKIŞ İSTEMİYOR’

 

“Bu süreçte sağlık çalışanlarımız hiçbir zaman, verdiği mücadelelerle ilgili bir karşılık beklentisi içerisinde olmadı” diyen Erdoğan Çakmak, “Ancak haziran ayına gelindiğinde sağlık çalışanlarımız küstürüldü. Hiçbir özlük hakkı karşılanmayan sağlık çalışanlarımız ‘alkış istemiyoruz’ dediler. Sağlık çalışanlarımız resmen prangayla bağlandılar, emeklilik ve istifa hakları ellerinden alındı. Ülkede böylesi önemli ve kritik bir görevi yapan sağlık çalışanlarının özlük haklarını almalarına tüm kesimlerden çok hakkı vardır. Burada biraz olsun sağlık çalışanlarının düşünülmesi gerekiyor. Pandemiden en çok etkilenen sağlık çalışanlarıdır. Bu göz ardı edilmemelidir. Sağlık çalışanları, parayı geçti artık, kovid-19’a yakalanmamak için savaşıyorlar. Moral ve motivasyonları sıfır durumda. Sağlık çalışanları gülmeyi unuttu” şeklinde konuştu.

 

 

 

‘ÇOCUKLARINI BIRAKACAK YER BULAMIYORLAR’

 

Sağlık çalışanlarının izinlerinin iptal edilmesi kararını hatırlatan Başkan Erdoğan Çakmak, “Sağlık çalışanlarımız, çoluk çocuklarını kucaklayamıyorlar. Hiç kimse şunu düşünmüyor; bu insanlar çocuklarını nereye bırakacaklar? Kreşler kapalı ve zaten açık olsa da pandemi tehlikesi var. Anne ve babalarına yaşlı ve kronik hastalıkları olduğu yani risk teşkil ettikleri için bırakamıyorlar. Kısacası sağlık çalışanları, iki arada bir derede kalmıştır. Sağlık çalışanlarımız, çaresiz durumda bırakılmıştır. Bu noktada bizim bir önerimiz var. Son dönemde çocuk gelişimciler çalışmıyorlar yani boş durumdalar. Çocuk gelişimciler, İŞKUR üzerinden bu süreci atlatmak adına işe alınabilir. Sonra yapılacak görevlendirme ile sağlık çalışanlarının çocuklarına bu insanlar üzerinden bakım desteği verilebilir. Yetkilere sesleniyoruz, lütfen sağlık çalışanlarının zor durumu görün” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

‘ÇOK KÖTÜ ŞEYLER YAŞANACAK DÖNEME GELİYORUZ’

 

Erdoğan Çakmak, “Pandemi karşısında büyük mücadele verilmesine rağmen, bu kadar sıkıntıya rağmen bazı haddini bilmeyen idareciler sağlık çalışanları üzerinde baskılar kurarak, kendilerine yakın insanları daha rahat yerlerde çalıştırmaya çalışıyor. Böyle şey olmaz. Her sağlık çalışanı eşittir ve baskı altına alınamazlar. Son derece duyarlı olmamız gerekiyor. Pandemi sürecini el birliğiyle atlatmamız gerekiyor. Acil servislerde, hastaların bekletilmeye başladığı yani hasta seçmek zorunda kalacağımız dönemlere geliyoruz. Eğer süreç böyle duyarsızlıklar içerisinde devam ederse, çok kötü şeyler yaşanacak” dedi.

 

 

 

‘BÖYLE BİR DÖNEMDE SAĞLIKTA ŞİDDET TIRMANIŞA GEÇTİ’

 

Son olarak “Lütfen el birliğiyle sağlık çalışanlarına yardımcı olalım” diyen Başkan Erdoğan Çakmak, şöyle devam etti: “Çok çok üzücü şeyler yaşıyoruz. Sağlık çalışanlarımız, dövülüyor ve tokatlanıyor. Her gün bu videoları seyretmekten artık midemiz bulandı. Lütfen yetkililer gereğin yapsın. Sağlık çalışanlarının en çok desteklenmesi ve özlük haklarının verilmesi gerektiği zamanlardayız. Buna rağmen tam tersini yaşıyoruz. Sağlık çalışanlarının üzerinde baskıların, şiddetin, mobbingin tırmanışa geçtiği bir dönemi yaşıyoruz. ‘Kahraman’ dediğinize böyle davranamazsınız. Bu doğru değildir. Sağlık çalışanlarımıza el birliğiyle sahip çıkmamız ve destek olmamız gerekiyor. Sağlık çalışanlarımız, canlarının ve sağlık hizmetlerinin derdine düşmüşlerdir. Yetkililer bu işin önünü alamazsa, hastalara bakamayacak sağlık çalışanları da bulamayacaklardır.” 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow