Türkiye'de asırlık şirketler iflasa sürükleniyor

Türkiye'de asırlık şirketler iflasa sürükleniyor

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) iflas eden ve konkordato ilan edilen kurumlarla ilgili konuştu. Yaşar, işçinin emeğine ve alın terine saygı duymak gerektiğini vurguladı.

‘MAĞDURİYETLER ÖNLENMELİDİR’
Milletvekili Bedri Yaşar, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin verilerine göre 2018 yılında 12 bin 564 şirket, 2019 yılında 13 bin 197 olmak üzere son iki yılda 25 bin 761 şirket kapanmıştır. Yine Ticari Sicil Gazetesinin verilerine göre, 2018 de bin 94, 2019 da 899 olmak üzere konkordatoya başvuran şirket sayısı da bin 993 olmuştur. Türkiye’nin tanınmış ve büyük firmaları bir bir konkordato ilan etmektedir. Bu şirketlerin yüzde 95 gibi büyük bir kısmı da tekrar faaliyetlerine devam edememektedir. 2018'in en büyük 500 firması arasında 103'üncü sırada olan Atlas Global’de, 2019 ve 2020 yılında yaklaşık 18 milyon 838 bin 393 liralık personel maaşı ve tazminatları ödenmemiştir. Burada işçinin hakkı vardır, emeği vardır, alın teri vardır. Mağduriyetler önlenmelidir” diye konuştu.

‘HAK VE HUKUK KORUNMALIDIR’
Milletvekili Yaşar, “İşçilerin kıdem tazminatlarının iş verenlerin ‘İşsizlik Fonu’ adı altında ödenen primlerden karşılanması gerekmektedir. Kıdem tazminatlarını, ihbar tazminatlarını, çalışamayanların alamadıkları maaşlarını devletin bir şekilde garanti altına alması lazım, çalışanların hak ve hukukunu koruması lazım” şeklinde konuştu.

KÖY-TÜR PROBLEMİNE DE DEĞİNDİ
“Köytür, yaklaşık 5 bin nüfusa hitap eden bir hinterlant üzerinde çalışma yapmaktadır” diyen Milletvekili Yaşar, şöyle devam etti: “Bu firmamız da konkordato masasında. Bu işletmelerin her biri çok zor şartlarda kurulmakta ve faaliyetlerine devam edememektedirler. Bu durumda, hükümetin yapması gereken İşsizlik Fonunda toplanan paranın, işçi için emekçi için harcanmasıdır. Kıdem tazminatlarına ve ihbar tazminatlarına yönelik bir çalışmanın muhakkak yapılması gereklidir. Ülkenin bu kadar önemli bir sorun karşısında parlamentonun üzerine düşen görevi yerine getirmesi gereklidir.”

 

Tolga BİRGÜCÜ

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow