Türk Eczacıları Birliği'nin yeni başkanı Arman Üney oldu

Türk Eczacıları Birliği'nin yeni başkanı Arman Üney oldu

TOLGA BİRGÜCÜ - Türk Eczacıları Birliği 43. Olağan Büyük Kongresi 11-13 Kasım 2021 tarihlerinde Ankara’da toplandı. 14 Kasım 2021 Pazar günü 09.00-17.00 saatleri arasında Türk Eczacıları Birliği Kurullarının seçimi gerçekleştirildi. 2 yılda bir yapılan Türk Eczacıları Birliği 43. Olağan Büyük Kongresi’nin Merkez Heyeti, Denetleme Kurulu ve Yüksek Haysiyet Divanı seçimlerinde bu dönem 3 ayrı liste yarıştı. Samsun Eczacı Odası’nın önceki dönemlerde Başkanlığını yapan Ecz. Arman Üney ve yönetim kurulu seçimi kazanan taraf oldu.

 

43. Olağan Büyük Kongremizi tamamladık. Bugün de oyumuzu kullandık. Seçim sonuçlarının Meslektaşlarımıza, Mesleğimize, Birliğimize ve Ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Biz büyük bir aileyiz. pic.twitter.com/yp3DAahl1u

— Arman Üney (@armanuney) November 14, 2021

 

KARACAN: HAYIRLI OLSUN

Samsun Eczacı Odası Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Başkan Onur Ferhat Karacan, “Mazbataların alınmasının ardından Başkanlık görevini üstlenmesi beklenen Ecz. Arman Üney’i tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz. Böylelikle Türk Eczacıları Birliği’nde ilk defa Samsun’dan, Karadeniz’den bir meslektaşımızın başkanlık yapmış olacağını belirterek, seçim sonuçlarının tüm meslektaşlarımıza hayırlı olmasını dileriz” diye konuştu.

ARMAN ÜNEY KİMDİR?

1969 yılında Samsun’da doğdu. Orta ve lise öğrenimini Samsun Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden 1992 yılında mezun oldu. 1993 yılında Samsun’un Çarşamba ilçesinde Eczane Eczacısı olarak çalışma hayatına girdi. 1999 yılında yapılan Bölge Eczacı Odası seçimlerinde Samsun Eczacı Odası Denetleme Kurulu Üyeliği’ne seçilen Üney, 2001-2003 yıllarında Yönetim Kurulu Üyeliği, 2003-2005 yıllarında Saymanlık, 2005-2007 yıllarında da Genel Sekreterlik görevlerinde bulundu. Ecz. Arman Üney, 2007, 2009 ve 2011 yıllarında Samsun Eczacı Odası Başkanlığı görevine üç kez seçildi.

2011 yılında Türk Eczacıları Birliği 38. Olağan Büyük Kongre seçimlerinde TEB II. Başkanı olarak seçilen Üney, 39. Olağan Büyük Kongre seçimlerinde de aynı göreve seçilerek İkinci Başkanlık görevini dört yıl yürüttü. Üney, 2015 yılındaki 40. Olağan Büyük Kongre seçimlerinde ve 2017 Yılındaki 41.Olağan Büyük Kongre seçimlerinde Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreterliği görevine seçildi. 2019 yılı Kasım ayında gerçekleştirilen 42. Olağan Büyük Kongre Seçimlerinde Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreterliğine yeniden seçilen Ecz. Arman Üney halen bu görevi yürütmektedir.

Uluslararası Eczacılık Federasyonu (International Pharmaceutical Federation (FIP)), Avrupa Birliği Eczacılık Grubu (Pharmaceutical Group of European Union (PGEU)) üyesi ve Eczacılık Eğitimi Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği’nin (ECZAK) Yönetim Kurulu üyesi olan Üney, 1993 yılından bu yana Samsun’da eczane eczacılığı yapmaktadır. İki çocuk babası olan Üney, iyi derecede İngilizce bilmektedir.

HABER MERKEZİ

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow