TÜKODER Başkanı uyardı: Bayram kredilerine kanmayın!

TÜKODER Başkanı uyardı: Bayram kredilerine kanmayın!

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Samsun Şube Başkanı Sema Onar Yaktı, her bayram öncesi pek çok sektörde yapılan indirimler ve bankaların açtığı bayram kredileri ile ilgili tüketiciye uyarılarda bulundu. Vatandaşları cazip gösterilen fiyatlara aldanmamaları yönünde uyaran Başkan Yaktı, özellikle düşünmeden çekilen kredilerin ödenememesiyle icra dosyalarının artışına, intihar vakalarının artışına ve ödemelerdeki problemlerin ekonomik ciddi sorunlar oluşturduğuna dikkati çekti.

 

‘İNSANLAR SÜSLÜ ETİKETLERLE KANDIRILIYOR’

 

Hizmet sektöründe her bayram öncesi gelen indirimlere dikkati çeken Başkan Yaktı, “Giyimde, gıdada, ev eşyasında yani akınıza hangi sektör geliyorsa her bayram öncesi indirimler yapılıyor. Bunlar inanın sözde indirimler oluyor. Normal fiyatların üzerinde kuruş oynanıyor ve insanlara indirim yapıldığı önüne sunuluyor. ‘99 kuruş’ indirimini her yıl söylüyoruz, sözünü ettiğim olay budur. Ortada olan bir indirim yok ancak bu 99 kuruş insanlara cazip gösteriliyor ve öyle de geliyor. Yapılan bir liralık düşüş veya bir bir kuruşluk düşüş indirim değildir ama insanlar süslü etiketlerle dükkanların içerisine çekiliyor ve kandırılıyorlar” diye konuştu.

 

‘BANKALAR BAYRAM KREDİSİNDE SAMİMİ DEĞİL’

 Diğer yandan bankaların her bayrama özel açtıkları kredi kampanyalarına değinen TÜKODER Başkanı Yaktı, şöyle devam etti: “Bilindiği üzere her banka istisnasız her bayram öncesi ‘bayram kredisi’ adı altında bir programa gidiyor. Ben bankaların samimi olduğunu düşünmüyorum. Hiçbir banka, tüketicinin kara kaşına ve kara gözüne para vermiyor. Eskiden banka kredisi mi vardı? Tüketicinin bu konuda kesinlikle ve kesinlikle bilinçli olması gerekiyor. Krediyi insanlar kolaylıkla alabiliyorlar. Zaten krediyi parası olmayan alıyor ve geri ödeme noktasında ciddi problemler yaşıyor. İcra dosya sayılarında artışlar yaşanıyor, ekonomik anlamda ciddi problemler doğuyor ve hatta bu nedenle aileler yıkılıyor.”

 

TÜKETİCİYE SESLENDİ: PARA HER ŞEY DEĞİLDİR

 İnsanlara bilinçli olması yönünde çağrıda bulunan Başkan Yaktı, “Korona virüsü pandemisi aslında bize çok büyük ve anlamlı bir ders oldu. Bu pandemi, tüm insanlara gerçekten paranın yenmediğini gösterdi. Parayla çözülemeyecek sorunların olduğunu ortaya koydu. Para her şey değildir, sadece bir araçtır ve onun bizi ele geçirmesine müsaade etmememiz gerekiyor. Tüketiciler lütfen bilinçli olsun. Kredilere hemen kanmasınlar. Hesaplarını detaylıca yapsınlar. Etiketlerdeki süslü indirim oyunlarına inanmasınlar. Lütfen, ayaklarını yorganlarına göre uzatsınlar” ifadelerini kullandı.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow