Topaloğlu: Öğretmenlerin hakları genelgelerle tırpanlanıyor

Topaloğlu: Öğretmenlerin hakları genelgelerle tırpanlanıyor

KESK’e bağlı Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Samsun Şube Başkanı Arzu Topaloğlu, yüz yüze eğitime geçmeye hazırlanan Türkiye’deki eğitim durumu hakkında diyekonustu.com Genel Yayın Yönetmeni ve Gazete Gerçek Haber Müdürü Tolga BİRGÜCÜ'ye açıklamalarda bulundu.

 

12 EKİMDE 2,3,4’LER DE EĞİTİME BAŞLIYOR


 Türkiye’de pandemi süreci devam ederken, eğitim-öğretimde ikinci aşama geçiliyor. Milli Eğitim Bakanı (MEB) Ziya Selçuk, yüz yüze eğitime aşamalı geçişte alınan yeni kararlarla ilgili açıklama yaptı. Bakan Selçuk, 12 Ekim Pazartesi günü ilkokul 1'inci sınıflarla birlikte, 2, 3, 4; ortaokul 8'inci sınıf ve lise 12'nci sınıfların, köy okullarının ve özel gereksinimi olan öğrencilerin de yüz yüze eğitime başlayacağını duyurdu. VELİ İSTERSE OKULA GÖNDERMEYECEK


 Bu aşamada isteyenin çocuklarını okula göndereceğini, istemeyenlere ise esneklik tanınacağını ancak velisi tarafından okula gönderilmeyen öğrenci uzaktan eğitime devam edeceğini söyledi.  

GEREKİRSE CUMARTESİ GÜNÜ DE DERS OLACAK

 


Bilim Kurulu’nun tavsiye kararlarıyla, okulda kalış sürelerinin kısaltılacağını, köy okullarının ilkokul ve ortaokul olmak üzere açılacağını, 500 bin öğrenciye tablet dağıtılacağını, uzaktan eğitim sürecinin yine yüz yüze eğitimle eş zamanlı olarak devam edeceğini, gerekirse Cumartesi gününe de yüz yüze eğitim konulabileceğini söyledi.

 

'EĞİTİMDEKİ EŞİTSİZLİĞİ BU DEFA HERKES GÖRDÜ'

 

Eğitim Sen Samsun Şube Başkanı Arzu Topaloğlu, “Eğitim-Sen olarak, pandemi sürecinin en başından beri yüz yüze eğitimin koşullarının titizlikle başlatılması yönünde fikirlerimizi savunduk. Eğitim paydaşlarının haklarından mahrum edilmemesi, herkesin ulaşabileceği eşit ve bilimsel ancak diğer yandan sağlık hakkıyla değerlendirilmesi gerektiğini söyledik. Sorlu bir süreç geçiriyoruz, bu sürecin sağlıklı atlamamız için eşitlikçi olmamız gerekiyor. 12 Ekim’de öğrencilerimizle buluşacağız. Bu bizi oldukça sevindiriyor ve heyecanlandırıyor ancak uzaktan eğitimde eşit olmayan koşullar yüzünden bir çok öğrencimizin mağdur olduğunu gördük. Engelli çocuklarımızın da eğitimden mahrum kaldıklarını gördük. Pandemi sürecinde, ülkemizde var olan eğitim eşitsizliği herkesin gözü önüne döküldü. Bu defa eğitim eşitsizliğini, herkes gözleriyle gördü. Ayrıca, pandemi verileriyle ilgili tartışmalar ve rakamların gereği yansıtmadığına dair çelişkiler varken, yüzyüze eğitime geçilmesi ‘Okullar, ortaya çıkan eğitim eşitsizliği için mi açılıyor?’ şeklindeki soruları aklımıza getiriyor” diye konuştu.


‘VELİLERE VERİLEN SERBESTLİK DÜŞÜNDÜRÜCÜDÜR’


 

Çocuklarımızın ve eğitim emekçilerinin sağlık güvenliği nasıl sağlanacak? Rutin Kovid-19 testleri yapılacak mı? Çocuklarımızın okullara ulaşımında görev yapacak servis görevlileriyle ilgili önlemler alınacak mı? Anne-babalar, çocukları evlere döndüğünde okuldan bulaş riskiyle karşı karşıya kalacaklar mı? Sadece HES kodu, ateş ölme ve maske takarak pandemi tehlikesi önlenebilecek mi?” diye soran Başkan Topaloğlu, “Burada tüm sorumluluk ‘zorunlu değil’ diyerek, bir yandan veliye de bırakılmış durumda. Vatandaşlarının sağlık ve güvenliğini sağlamak, devletin en öncelikli unsurudur. Tüm vatandaşlar arasındaki eşitliği sağlamak devletin asli görevidir. Kısacası bu inisiyatif ibraresi düşündürücü bir ibaredir” şeklinde konuştu.

 

‘ÖĞRETMENİN MESAİ TANIMI YERLE YEKSAN OLDU’

 

Başkan Topaloğlu, “Bakanlık salgının tüm yükünü eğitim camiasının ve öğrencilerin üzerine atmıştır. Hem uzaktan eğitim, hem de yüzyüze eğitim gerçekeleşecek. Öncesinde öğretmenlerimizin mesai tanımları vardı ancak bu artık yerle yeksan oldu. Tanımlanan ders saatleri, uzaktan eğitim, ders tanımlamaları, aile bütünlüğü, özel hayat ve dinlenmeye ayrılacak zamanla ilgili eğitimcileri de bunaltıyor. 8 ve 12’inci sınıflar öğrencime başlayacak ancak bu çocuklarımızın eşit eğitim aldıklarını düşünmüyoruz. Eşitmiş gibi yerleştirme sınavlarına girecekler. İnterneti olmayan, eğitime erişme aracı olamayan öğrenci ile eğitime ulaşımda aracı olan öğrenci ile aynı sınava girecek. Bu ciddi anlamda eşitsizlik yaratıyor” ifadelerini kullandı.

 

‘ÖĞRETMENLERİN HAKLARI GENELGELERLE TIRPANLANIYOR’


 

“Öğretmenlerimiz, uzaktan eğitim araçlarının yetersizliği yüzünden ek dersini dolduramıyor” diyen Başan Topaloğlu, şöyle devam etti: “At yapısı güçlendirilmemiş eğitim platformlarından eğitim yapmak başlı başına sıkıntıdır. Öğrencilerinin eğitime ulaşması için her şeyi göze almış öğretmenlerimiz, ‘hiçbir şey yapmadan ücret talep ediyorum’ gibi lanse edildi. Öğretmenlik vicdan mesleğidir, hakkı ödenebilecek meslek değildir. Eğitim emekçilerimizin kazanılmış hakların ciddi bir erozyona uğradığını, sürekli olarak genelgelerle tırpanlama haline gidildiğini görüyoruz. Bundan rahatsız oluyoruz. Bu konuyla ilgili Eğitim-Sen Genel Merkezi olarak yargıya  da başvurduk. Eğitim emekçilerinin haklarının görmezden gelinmesine karşıyız.”
 

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow