TKP’den santral tepkisi: Gözü dönmüşler

TKP’den santral tepkisi: Gözü dönmüşler

diyekonustu.com - Türkiye Komünist Partisi (TKP) Samsun İl Örgütü, ülke gündeminde de zaman zaman yer bulan Türkiye’nin en verimli arazilerine sahip duruma olan ve ‘Büyük Ova’ kanunuyla korunan Çarşamba Ovası’nda, hakkında açılan ve halen devam eden tüm davalara rağmen Oltan ve Köleoğlu adlı enerji şirketinin yatırımcılığıyla kurulan biyokütle enerji santralini hedef aldı.

 

TKP Samsun İl Başkanı Belma Nur Kartal

 

 

‘BU REZİLLiĞİ DUYMAYAN KALDI MI?'
TKP Samsun İl Başkanı Belma Nur Kartal, “Ülkemizin en verimli üç ovasından biri olan Çarşamba Ovası’nda Oltan ve Köleoğlu Enerji tarafından kurulumu devam eden biyokütle enerji santrali(BES)’ne karşı yöre halkı bir yılı aşkın süredir mücadele ediyor. Bugün yurdumuzun en verimli tarım arazilerini şirket patronlarına yağmalattıran siyasi iktidar, 2016’da Bakanlar Kurulu kararıyla ‘Büyük Ova’ kapsamında koruma altına alınan Çarşamba Ovasını da santral şirketlerinin yağmasına açtı.  Türkiye’nin en büyük ikinci biyokütle santralinde günde 630 ton atık yakılması planlanmakta. Bu, santralin 38 ton kül çıkartacağı, 1500 metreküp yeraltı suyunu tüketeceği anlamına geliyor. Çarşamba BES’in üretime geçmesiyle ovada tarım yapılamayacağı, hava kirliliğinin artacağı, halk sağlığının bozulup su kaynaklarının kirleneceği birçok meslek odası ve çevre örgütünce defalarca açıklandı, yöre halkının yanı sıra santrale karşı birçok dava açtı. Tüm itirazlara rağmen ovanın kalbine saplanan bu hançer yetmezmiş gibi en son 26 Kasım tarihinde hurda araba lastikleri, plastik çöpler ve belediye atıklarının yenilenebilir enerji kapsamında tutularak biyokütle santrallerinde yakımını ve köylünün arazisine el konulmasını kolaylaştırıcı yasa TBMM genel kurulundan geçirildi” diye konuştu.

‘BU BİLDİK OYUNU BOZACAĞIZ’
İl Başkanı Kartal, “Çarşamba Ovası’na ihanet edenler yavuz hırsız misali, ‘santrale hayır’ diyen yöre halkını ve dostlarını ‘vatan haini, yatırım düşmanı’ olmakla yaftalıyor. Biz ortada yatırım değil Çarşamba ovasını yok etme pahasına elektrik satarak zenginleşmeye çalışan gözü dönmüş patronları görüyoruz. Milletvekilleri, belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, çevre il müdürü, tarım il müdürü, Valilikten Toprak Koruma Kurulu’na dek tüm kurumlarıyla bu düzen;  ovamızı, yöre halkını, tarımı ve hayvancılığı yok etme pahasına iki patronun çıkarı için çalışmaktadırlar. Bugün santral şirketine yandaşlık yapmaları karşılığında yerel basına ve birçok STK temsilcisine rüşvet teklif edildiği, bazılarının kabul ettiği söylentileri kentte ayyuka çıkmıştır.  TKP Samsun İl Örgütü Çarşamba Ovası’nın yağmalanmasına karşı yürütülen mücadelenin başından beri içinde bulunmuş,  yöre halkının belleğinde ise ‘güvenilir bir dost’ olarak yerini almıştır” şeklinde konuştu.

‘ENERJİ ŞİRKETLERİ DEVLETLEŞTİRİLMELİDİR’
“Geçmişte devletin ürettiği enerjinin üretim ve dağıtım şebekesi özelleştirmelerle şirketlere satılırken Samsun’da evlerimize gelen şişkin faturalarla Çalık Holding’in kasası doluyor” diyen İl Başkanı Kartal, şöyle devam etti: “Çarşamba’da üretilen enerji de farklı olmayacak. Maliyeti yoksul ve emekçi halka yüklenecek, şirketler zengin edilecek. Çarşamba Ovası halkın çığlığına rağmen yok edilecek. Samsun’un onurlu ve yurtsever yurttaşlarını insana, doğaya her türlü kötülüğü yapabilecek bu düzeni değiştirmek için birlikte mücadeleye ve Çarşamba halkıyla dayanışmayla çağırıyoruz.”

                                                                                                                            

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow