Terme Belediye Başkanı yolsuzluk iddialarına nihayet yanıt verdi!

Terme Belediye Başkanı yolsuzluk iddialarına nihayet yanıt verdi!

Samsun, Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Dairesi Başkanı Bahattin Karakaş’ın rüşvet skandalını konuşuyor. Tutuklu bulunan Karakaş’ın evinde yapılan aramada 10 milyon lira ve ziynet eşyalarının çıkmasının ardından, makam odasında yapılan aramada da 2 kiloya yakın altın ve çok sayıda kişiye ait banka hesap cüzdanları çıktığı öğrenildi. Adı ilk olarak yasak aşk iddialarıyla gündeme gelen ve sonrasında bir iş insanından rüşvet istediği iddiaları üzerine hakkında inceleme başlatılan Samsun Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Daire Başkanı Bahattin Karakaş’ın olayı her geçen gün derinleşiyor. Cumhuriyet savcılığı, incelemesini sürdürüyor. Teknik takip kapsamında Bahattin Karakaş’ın makam odasındaki kasada yaptığı aramada çıkanlar şoke etti.


RÜŞVET SKANDALI İLK NASIL ORTAYA ÇIKTI
Geçtiğimiz günlerde yasak aşk olaylarıyla gündeme gelen Samsun Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Daire Başkanı Bahattin Karakaş., bu olayın ardından çok geçmeden rüşvet iddialarıyla gündeme bomba gibi düştü. Bir işadamına, 'Seni belediyede daire başkanı yaparım' diyerek 200 bin TL istediği iddia edilen ve bu olayların açığa çıkmasıyla birlikte, hakkında yakalama kararı çıkarılan Bahattin K., polisler tarafından gözaltına alındı. Emniyetteki sorgusu tamamlanan ve adliyeye sevk edilen Bahattin K., çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.


MUSTAFA DEMİR’DEN SUÇ DUYURUSU
İddiaya göre: Samsun Büyükşehir Belediyesinde tutuklanan Mali Hizmetler Dairesi Başkanı Bahattin Karakaş ile ilgili Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir'in "Ödemelerden para istiyor" şikayeti üzerine harekete geçtiği konuyu savcılığa şikayet etti ve bu şikayet üzerine Bahattin Karakaş ile ilgili teknik takip başlatıldı.


EVDEKİ KASADA 10 MİLYON LİRA VE ALTINLAR
Polis, Bahattin Karakaş’ın tutulanmasının ardından evinde yaptığı aramalarda çelik kasa içerisine saklanmış tam 10 milyon TL buldu. Ayrıca çelik kasanın içerisinden ziynet eşyaları da çıktı. Paraların mahkemede rüşvet olayına delil olarak sunulacağı öğrenildi.

2 KİLO ALTIN VE HESAP CÜZDANLARI ÇIKTI
Ayrıca Bahattin Karakaş’ın görev yaptığı Samsun Büyükşehir Belediyesindeki makam odasında da arama yapıldı. Karakaş’ın makam odasındaki kasada, tutarı ne kadar olduğu bilinmeyen bir miktar para ile 2 kiloya yakın altın ele geçirildiği öğrenildi. Ayrıca kasada, farklı şahıslar üzerine olan çok sayıda banka hesap cüzdanlarının da bulunduğu bilgisine ulaşıldı. Öte yandan daire başkanının evinde yapılan aramada da Gürcistan Larisi ile ziynet eşyaları ve yüklü Türk Lirası bulunduğu kaydedildi. Halen tutuklu bulunan daire başkanının olayı ile ilgili soruşturma sürüyor.


MÜTEAHHİT Y. TÜRÜT DE TUTUKLANDI
Diğer yandan Bahattin Karakaş ile birlikte bir müteahhittin de tutuklandı. Edinilen bilgilere göre: tutuklanan müteahhittin isminin Y. Türüt olduğu gündeme gelirken, Rizeli olduğu belirtilen müteahhittin Bahattin Karakaş ile olan ilişkisi soruşturma ve olayla ilgili
iddianamenin yayınlanması ve iddianamede yer alacak tapelere göre netleşmesi bekleniyor.


RÜŞVET İDDİLARI TERME’NİN BAŞKANINA UZADI
Samsun rüşvet olayıyla çalkalanırken, Büyükşehir Belediyesi’ne Terme Belediyesi'nden geçiş yapan Bahattin Karakaş’ın şimdiki Terme Belediye Başkanı'na para verdiği iddiaları ayyuka çıktı. Karakaş'ın Terme Belediyesi'nde de zimmetine para geçirerek ve Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç'a elden para vererek yolsuzluk yaptığı iddia ediliyor. İddialarla ilgili suskunluğunu koruyan Ali Kııç’a, CHP Terme İlçe Başkanı İbrahim Yavuz da sorular yönetti. CHP’li Başkan Yavuz, şu soruları sordu: “Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç acilen bu sorulara cevap vermeli, kamuoyunu aydınlatmalıdır. Şu an cezaevinde olan eski muhasebe
müdüründen Samsun Büyükşehire geçmesi karşılığında para aldığınız iddiaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Terme Belediyesinde çalıştığı dönemde işçilerin ikramiyelerini ödemediği parayı zimmetine geçirdiği iddiaları doğru mu? Farklı kurumlar kuruluşlar üzerinden bu paraların aklandığı iddiaları doğru mudur? Bu kişinin terme Belediyesinde çalıştığı dönemi
inceleme altına almayı düşünüyor musunuz?"

ALİ KILIÇ'TAN YOLSUZLUK İDDİALARINA NİHAYET YANIT GELDİ
Yolsuzluk iddiları üzerinde günlerdir suskunluğunu koruyan Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç dün bir açıklama yaptı. Başkan Kılıç, açıklamasında: "Samsun Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Daire Başkanı B.K’nın tutuklanmasının ardından bazı basın-yayın organlarında Terme Belediyesi hedef gösterilerek haber yapılan asılsız iddialar üzerine açıklama yapma gereği duyulmuştur. Söz konusu daire başkanı kurumumuzda 2014-2019 yılları arasında Mali Hizmetler Müdürü olarak görev yapmış. 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri’nin hemen öncesi 15 Şubat 2019 tarihinde Belediye Başkan Yardımcısı olarak atanmıştır. 31 Mart seçimlerinin ardından göreve gelen Belediye Başkanımız Sayın Ali Kılıç tarafından 15 Nisan 2019 tarihinde haberlerde adı geçen Mali İşler Müdürü B.K, hem Belediye Başkan Yardımcılığından hem de Mali Hizmetler Müdürlüğü görevinden alınarak, Muhtarlık İşleri Müdürlüğü’ne görevlendirilmiştir. Bu görevlendirmenin ardından izine ayrılan söz konusu müdür, daha sonra Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne geçmek istediğini beyan etmiş, bu isteği olumlu karşılanmış ve belediyemizle ilişiği kesilmiştir. Ayrıca; basın organlarında 2014 yılında ödemesi gerçekleştirilen işçi ikramiyeleri ile ilgili iddia edilen zimmet- senet iddiaları ile ilgili kurumumuza ulaştırılmış herhangi bir bilgi, belge veya beyan bulunmamaktadır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur" ifadelerini kullandı.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow