SOL Parti’den OKE hakkında suç duyurusu

SOL Parti’den OKE hakkında suç duyurusu

diyekonustu.com - SOL Parti Samsun İl Örgütü, Çarşamba Ovası’nda kurulan santralle ilgili eylemleri provoke ettiği gerekçesiyle suçlanan Çarşamba ilçe örgütü üyeleri Gökhan Törener’in hedef gösterildiği gerekçesiyle santralin yatırımcı şirketi Oltan ve Köleoğlu adlı enerji şirketi hakkında suç duyurusunda bulundu. 

‘OLTAN VE KÖLEOĞLU RAHATSIZ OLDU’
Samsun Adliyesi önünde bir basın açıklaması yapan SOL Parti İl Başkanı Coşkun Konca,  “Biyokütle santraline karşı ilk günden bu zamana kadar anayasal, yasal ve ayrıca yurttaşlık haklarımızı kullanarak her türlü demokratik basın açıklamasının, mitingin içerisinde yer aldık, karşı çıktık. Çarşamba’nın köylerinde santrale karşı halk toplantıları örgütledik, halkın örgütlediği toplantılara katıldık, santralin doğaya ve tarıma olan zararlarını halkımızla paylaştık. Onların haklı mücadelesine omuz verdik, yöre halkıyla birlikte direndik. Santrale karşı oluşturulan platformların içerisinde yer aldı, birlikte mücadeleyi yükselttik. Yaptığımız bu çalışmalar Oltan ve Köleoğlu Enerji’yi rahatsız etmiş, keyiflerini kaçırmış olmalı ki şirket; mücadelenin içerisinde Sol Parti adına yer alan ve Sol Parti Çarşamba İlçe Örgütü üyemiz olan bir arkadaşımızı basın aracılığıyla hedef göstermeye çalışmıştır. Arkadaşımızın katıldığı anayasal ve yasal, demokratik ve meşru etkinlik ve eylemlerdeki fotoğraflarını, sosyal medya hesaplarındaki görüntülerini izinsiz kullanarak, marjinal sol gibi aklınca küçültmeye ve yaftalamada bulunmaya kalkmışlardır. Santrale karşı düzenlenen bir eylemde halkla birlikte anayasal, yasal, meşru ve demokratik haklarını kullanan üyemiz ve arkadaşımıza, şirket suç duyurusunda bulunacağını belirtmiştir” diye konuştu.

‘ASIL MARJİNAL KİMDİR?’
Coşkun Konca, “Şimdi soruyoruz. Asıl suçlu kimdir? Gerekli yasal izinleri almadan, hukukun arkasından dolanarak, yaptım oldu anlayışıyla birçok tepkiye ve halka rağmen tarım arazisinin ortasına çevreyi katledecek bir santrali kuranlar mıdır? Yoksa bunun karşısında doğasını, tarımını, yöre insanının ve canlılarının sağlığını düşünen, santrale karşı tepkisini dile getirenler midir?  Asıl provokatörlük yapan, halkı kin ve düşmanlığa sevk edenler kimlerdir? Bir kişinin izni olmadan fotoğraflarını gazetede yayımlamak, onu asılsız iddialarla suçlu gibi göstererek halkı kandırmaya, yaptığı haberlerle kin ve düşmanlığı körükleyenler kimlerdir?  Doğasına, toprağına, suyuna sahip çıkmak için anayasal ve yasal tepkisini bulunduğu her ortamda dile getirenler midir provakatör? Asıl marjinal kimdir? Sırtını siyasal iktidara dayandıran oradan aldığı destekle yüzbinlerce insanın, canlının hayatını ve geleceğini riske atan bir avuç sermaye sahibi olan ve servetinin doğanın ve insanın sömürülmesinden sağlayan küçük bir azınlık mıdır? Yoksa ülkenin geleceği için mücadele eden, doğasına sahip çıkan, emeğin, eşitliğin, özgürlüğün taleplerini haykıran; Cerattepe’den Kaz Dağları’na kadar nerde bir doğa sömürüsü, talanı varsa orada halkla birlikte olan mücadele edenler midir? Ülkenin 50’yi aşkın ilinde yüzlerce ilçesinde örgütlü olan Sol Parti ve onun üyeleri mi marjinaldir? Yoksa bu gibi şirketlerin kendisi ve destek aldıkları iktidar mıdır? Kamu ihaleleriyle, yapılan düzenlemelerle birlikte önü açılan Oltan ve Köleoğlu Enerji gibi sermaye grupları ve onların sahibi olan bu halkın sırtından zenginleşenlerin düzenini değiştireceğiz” şeklinde konuştu.

‘EKOLOJİK BİR ÜLKE KURACAĞIZ’
Coşkun Konca, şöyle devam etti; “Sol Parti olarak her yerde olduğu gibi Çarşamba’da da doğayı talan etmek üzerine kurulu politikalara karşı sonuna kadar direneceğiz ve kazanan biz olacağız.  Sizler ve yağmacı politikalarınız tarihin çöplüğüne karışırken, bizler halkımızla birlikte ülkemizin güzel geleceğine sahip çıkacak, kapitalizmin insan öğüten sömürü çarklarına son verecek, eşitlikçi, özgürlükçü, kamucu, ekolojik bir ülke kuracağız.”

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow