Sokağa çıkma yasağı anketi yapıldı: İşte sonuçlar...

Sokağa çıkma yasağı anketi yapıldı: İşte sonuçlar...

diyekonustu.com - Koronavirüsü etkisini sürdürmeye devam ediyor. Tekrar tırmanışa geçen pandemiyle ilgili yasaklar genişletilirken, hafta sonu sokağa çıkma yasağının olup olmayacağı en çok merak edilen sorular arasında.

Peki, sokağa çıkma yasağının gelip gelmemesiyle ilgili Türk halkı ne düşünüyor.

İşte detaylar....

TÜRKİYE'DE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI ANKETİ YAPILDI

Ipsos tarafından Milliyet gazetesi için yapılan araştırmanın sonuçları paylaşıldı. 

Ipsos'un araştırmasına göre, "neredeyse her 10 kişiden 8’i hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının yeniden uygulanması düşüncesinde". Buna göre, toplumun yüzde 84’ü hafta sonu tüm Türkiye’de ya da bazı illerde bile olsa sokağa çıkma yasağının uygulamasının tekrar başlatılmasını destekliyor.

Soru: Sizce ülkemizde şu anda salgının ikinci dalgası veya diğer bir ifadeyle birinci dalganın ikinci piki yaşanıyor mu?

Toplumun %61’i salgının ikinci dalgasının yaşandığını düşünürken, %22’si ikinci bir pik yaşandığını düşünmüyor.

Soru: Peki sizce çevrenizde, yakın ya da uzak tanıdıklarınızdan birisine koronavirüs teşhisi kondu mu?

6-10 Kasım haftasına gelindiğinde her 10 kişiden 6’sının yakın ya da uzak tanıdıklarından birine korona teşhisi konduğu haberini almış.

Soru: Hafta sonları sokağa çıkma yasağı uygulamasının tekrar başlaması durumunda hangisi görüşünüzü en iyi yansıtır?

Ve toplumun %84’ü hafta sonu tüm Türkiye’de ya da bazı illerde bile olsa sokağa çıkma yasağının uygulamasının tekrar başlatılmasını destekliyor.

Soru: Salgınla mücadele kapsamında evlere paket servis ve gel-al şeklindeki uygulamalar hariç lokanta, cafe gibi yeme-içe yerlerinin, kahvehanelerin, berber/kuaför gibi iş yerlerinin, nikah/düğün salonlarının, internet kafelerin, halı saha ve spor salonlarının 22:00’den sonra kapatılmasına karar verilmiştir. Bu karara ilişkin görüşünüzü belirtir misiniz?

Korona vakası sayılarındaki artış, yakın ya da uzak tanıdıkları birine koronavirüsün teşhisi konması ile birlikte geçen hafta içinde yürürlüğe konan kafe/restoran/internet kafe gibi işletmelerin 22’den sonra kapatılmasına yönelik alınan kararları halkın çoğunluğu destekliyor. Hatta %33’ü tüm gün kapatılması gerektiği görüşünde.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow