Şok iddia: Şahin Dağları'nda kesilen ağaçlar santralde yakılacak

Şok iddia: Şahin Dağları'nda kesilen ağaçlar santralde yakılacak


 

Gazete Gerçek Haber Müdürü ve sitemiz Genel Yayın Yönetmeni Tolga Birgücü'nün haberine göre: Kanadalı maden firması Eldorado Gold Corporation’ın Türkiye uzantısı TÜPRAG Metal Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Samsun’daki Şahin Dağları’nda sürdürdüğü maden işletme çalışmaları kapsamında kesilen ağaçların ve diğer atıkların, Oltan ve Köleoğlu Elektrk ve Enerji Üret. Tic. A.Ş. adlı enerji şirketinin Türkiye’nin en önemli tarım arazilerinden biri olan Çarşamba Ovası’nda yani Çarşamba ilçesi Eğercili Mahallesi’nde kurmayı planlandığı biyokütle enerji santralinde yakıt olarak kullanılacağı iddia edildi.

462 SONDAJ NOKTASI İÇİN ONBİNLERCE AĞAÇ

Kanadalı maden firması Eldorado Gold Corporation’ın Türkiye uzantısı TÜPRAG Metal Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Samsun’un Kavak ve Havza ilçe sınırları arasında yer alan Şahin Dağları’nda yaptığı altın madeni arama çalışmalarında doğa yok edilmeye devam ediyor. Sondaj bölgelerine ulaşım için bölgedeki binlerce ağaç kesilirken, her biri 450 metre derinliğinde toplam 462 sondaj noktası açılacağı biliniyor. Çalışmalar esnasında onbinlerce ağacın kesileceği tahmin ediliyor. Kanadalı şirket, önümüzdeki dönemde Şahin Dağları’nda yüksek sondaj platformları ile maden arama faaliyetlerine başlamayı planlıyor. 

‘YÜZLERCE DÖNÜM ORMAN YOK EDİLDİ’

Bölgede sondaj çalışmalarının sürdüğünü söyleyen Samsun Kavak-Havza Şahin Dağları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Av. İlhan Ayrancı, “Şahin Dağları’nda maalesef doğa katliamı devam ediyor. Bölgede binlerce ağaç, sondaj noktaları açılma çalışmalarında kesildi ve kesilmeye de devam ediliyor. Sırf sondaj için yüzlerce dönüm orman yok edildi. Şahin Dağları, Samsun’un akciğerleridir. Bölge kayın ormanları yani kayın ağaçlarıyla ünlüdür. Kayın ağaçları, dünyaca havayı temizleme özelliği ile bilinmektedir. Bu ağaçlar maalesef kesiliyor” diye konuştu.


‘AĞAÇLAR SANTRALE YAKIT OLACAK’

Şahin Dağları’nda maden şirketinin kestiği yani katlettiği ağaçlarla ilgili çarpıcı bir iddia aldık. İddiaya göre, Şahin Dağları’nda kesilen ağaçlar Türkiye’mizin güzide tarım arazilerinden biri olan Çarşamba Ovası’nda kurulumu devam eden biyokütle enerji santralinde işlenmek üzere kullanılacak. Şahin Dağları’nın ağaçları burada yakıt olarak kullanılacak. Çünkü, Çarşamba Ovası’nda çıkacak tarımsal atıklar buradaki yakıt ihtiyacını karşılayamayacak. Mecburen farklı alanlara yönelinmiş olacak. Termik santrallerin çevreye zarar vermeyeceğini söylemek akla ve mantığa uygun değil. Türkiye’nin önemli ovalarından biri beton ve sanayi yatırımlarıyla dolmaktadır. Bu içimizi acıtmaktadır. Bu kirli yatırımdan vazgeçilmesi gerektiğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu

‘ETKİLERİ 500 YIL BOYUNCA SÜRECEK’

Şahin Dağları’nda başlatılacak siyanür işlemli maden arama çalışmaları akarsularımızı, yeraltı sularımızı, toprağımızı kirletecek. İşletme kapatıldıktan sonra dahi bu çalışmaların zararının yani zehirleme etkisinin 500 yıl devam edeceğini biliyoruz. Önümüzde Fatsa örneği var. Fatsa’da siyanür püskürtüp maden arama namına heryeri eritip, akıtıyorlar. Bu maden işletmesinin yıllık geliri 3 milyon dolar. Aslına bakıldığında bu para hiçbir şey değildir. Yanlış anlaşılmasın kesinlikle doğa para ile ölçülemez ancak söylemeye çalıştığım ülkemize faydasından çok zararı var. Diğer örneklerine baktığımızda, Şahin Dağları’nda faaliyete geçecek maden işletmesinde de yüzde 4 ödeme alınacağını görülmektedir. Devletimiz güçlü bir devlettir, zayıf değildir. Bu paralara kesinlikle ihtiyacımız yoktur” ifadelerini kullandı.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow