Siyasilere çağrı var: Tarım arazileri kayalarla örtülüyor, beton dökülecek

Siyasilere çağrı var: Tarım arazileri kayalarla örtülüyor, beton dökülecek

Oltan ve Köleoğlu Elektrik ve Enerji Üretimi Ticaret A.Ş.’nin Türkiye’nin sayılı nitelikli tarım arazilerine sahip Çarşamba Ovası’nda ısrarla kurulumunu sürdürdüğü biyokütle yakıtlı enerji santralinde çalışmalar hızla devam ediyor. Bakanlar Kurulu kararıyla nitelikli tarım arazisi ilan edilen ve Türkiye’nin sayılı verimli topraklarına sahip Çarşamba Ovası’nda hakkına açılan davalara rağmen kurulumu ısrarla sürdürülen biyokütle enerji santrali çalışmaları kapsamında, tarım arazilerinin yokoluşu sürüyor. 

TARIM ARAZİLERİNE BETON DÖKÜLECEK

Santralin ana binasının yanı sıra diğer yandan depolama alanları için de ciddi çalışma yürütülüyor. Daha önce meyve ve sebzelerin üretildiği arazilerin son durumu yürek sızlatıyor. İş makinelerinin yoğun çalışma yürüttüğü tarım arazilerine, taş döşeme çalışmaları yapılıyor. Bunun ardından ise arazilere beton dökülecek.

PERSONEL VE DRONELARLA GÖZETİM

Çarşamba Çevre ve Çiftçiler Derneği (ÇARÇED) Başkanı Mustafa Deniz, “Her zaman söyledik ve bunu söylemeye devam edeceğiz, kurulmakta olan bu santral Çarşamba Ovası’na yapılan bir ihanettir. Santralin yetkilileri Çarşamba Ovası’nı zehirlemek için var gücüyle çalışmaktadır. Ovadaki tarım arazileri tek tek yok edilmektedir. Suanda tarım arazilerinde iş makineleri cirit atıyor. 4-5 futbol sahası büyüklüğündeki tarım arazileri, kayalarla dolduruluyor. Dozerler, kepçeler, silindirler arazileri dümdüz ediyor. Tarım arazileri, 387 personel ve dronelarla gözetim altında tutuluyor. Santralin çalışmaları hızla sürüyor. Çarşamba Ovası, içler acısı durumda” diye konuştu.

‘SİYASİLERİ SAHAYA DAVET EDİYORUZ’

Çalışmalarını hızlandıran santral yöneticilerinin katliamını tüm şehir izliyor ama siyasiler buna sessiz kalıyor. Maalesef kentimizdeki yerel yöneticiler, sadece oturdukları yerden konunun takipçisi olduklarını söylemekten başka bir şey yapmıyorlar. ÇARÇED olarak, yerel yöneticileri ve siyasileri sahaya inmeye davet ediyoruz. Çarşamba Ovası’nın çiftçisinin yanında olmaları gereken zaman, tam da bu zamandır. Edilen bir kaç kelime ile mücadele edilmiş olunmuyor. Önemli olan sahada insanların yanında olmaktır. Buradan tüm yönetici ve siyasileri sahaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow