Santral için siyah çelenkli protesto

Santral için siyah çelenkli protesto

Türkiye'nin en verimli tarım arazilerinin ortasına Oltan ve Köleğlu adlı enerji şirketinin hakkında açılan ve halen süren davalara rağmen kurarak faaliyete geçirdiği biyokütle enerji santrali protestoları devam ediyor.

Dün bu protestolara bir yenisi daha eklendi. Çarşamba Çiftçiler Derneği tarafından santrali protesto etmek amacıyla Çarşamba Belediye Meydanı’nda belediye binası önüne siyah çelenk bırakma programı gerçekleştirildi.

ŞENEL: HUKUKSUZ İZİN VERİLMİŞTİR
Çelenk bırakma programında konuşan ÇARÇED Sözcüsü Murat Şenel, “Bilindiği üzere Çarşamba Ovası’nda 2018 yılından itibaren bütün hukuk kuralları hiçe sayılarak bir biyokütle termik santrali inşaatı devam etmektedir. Bu konuyla ilgili 4 tane devam eden davamız var. Ben Çarşambalıları da çok yakından ilgilendiren ama bir ucu da Samsun’a dayanan bu hatalı, yeri yanlış kendisi yanlış tesisle ilgili Çarşamba Belediye Başkanımıza ve çalışanlarına sesimizi Eğercili’den duyuramadık. O yüzden kulaklarının dibine kadar gelip sesimizi buradan tüm Çarşamba halkı adına bir kez daha duyurmak istedik. Biliyorsunuz Çarşamba Ovası ülkemizin gözbebeği ovalarından biri olan bir delta ovasıdır. 95 bin hektarlık arazidir. Çarşamba Ovası’nda Türkiye’de birçok ürünün ilk 5 sırasında üretim yapılmaktadır. Ama Çarşamba Ovası ne yazık ki yıllardır siyasilerimizin yatırımları yapmadığı yer olmuştur. Şöyle ki; Çarşamba Ovası’nın ihtiyacı drenaj ve sulamadır. Sulamasız, drenajsız Türkiye’de beşinci olan ürünleri bir de sulama ve drenaj olduğunda düşünün. Hollanda geçen yıl 95 milyar dolarlık tarım ürünü ihraç etmiştir, biz ne yapıyoruz; daha geçen gün 500 bin ton buğday ithal ettik. Bu ülke kendini besleyen 7 ülkeden biri iken şu anda Çarşamba Ovası’nda tarım yapılmayacak şekilde imalatlar yapılıyor. 2016 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın imzasıyla beraber Çarşamba Ovası, diğer 141 ova ile birlikte nitelikli tarım arazisi ilan edilmiştir. Toprak Koruma Kanunu ile vatandaş ovada 75 metrekareden büyük bina yapamazken Çarşamba Belediyesi, devasa bir santrale entegre sanayi tesisi adı altında hukuksuz bir izin vermiştir. Biz kümes yapamazken, elin oğlu gelecek Çarşamba Ovası’nın ortasında odun yakacak, fındık kabuğu yakacak, yarın öbür gün çöp yakacak. Firma yayınladığı videolarda Singapur’daki bir tesisi örnek gösteriyor ve Singapur’da çöp yakılıyor ancak hiçbir kirlilik olmuyor diyor. Bu ne demektir; bende ileride burada çöp yakacağım demektir. Kötüden emsal olmaz. Eninde sonunda bu ova halka aittir ve halkın olacaktır” diye konuştu. Program diğer konuşmacıların yaptığı konuşmaların ardından, belediye binası önüne çelenk bırakılmasıyla son buldu.

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow