Santral ekili tarım arazilerini toza boğdu!

Santral ekili tarım arazilerini toza boğdu!

Oltan ve Köleoğlu Elektrik ve Enerji Üretimi Ticaret A.Ş.’nin, Türkiye’nin sayılı nitelikli tarım arazilerine sahip Çarşamba Ovası’nda ısrarla kurulumunu sürdürdüğü biyokütle yakıtlı enerji santralinde telaş bitmiyor.

Bakanlar Kurulu kararıyla nitelikli tarım arazisi ilan edilen ve Türkiye’nin sayılı verimli topraklarına sahip Çarşamba Ovası’nda, hakkında açılan davalara rağmen kurulumu ısrarla sürdürülen biyokütle enerji santrali çalışmalarına hummalı bir şekilde devam ediliyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) bağlı Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması’ndan (YEKDEM) (30 milyon dolar) destek alabilmek için yaptığı başvurunun gerekliliklerini yerine getirmeye çalışan santral, enerji üretimini ekim ayı sonuna planlıyor. Santralde çalışmaları sürerken, diğer yandan depolama alanlarını da genişletiyor. Depolama alanı çalışmalarını yürüten iş makinaları bölge sakinlerini isyan ettiriyor. Santral bölgesinde iş makinelerinin çalışmaları esnasında kalkan tozlar, ekili tarım arazilerini toz içerisinde bırakıyor.

‘TARLALARIMIZIN ÜZERİNE TOZ YAĞIYOR’

Bölge sakinleri, “Samsun gibi bir yerde, koskoca ovanın ortasına santral kuruyorlar. Bunu aklımız mantığımız almıyor. Bu şehir bu kadar mı sahipsiz? Koruma altındaki bölge değil mi burası, neden kimse müdahale etmiyor? Santral faaliyete geçmeden bile bizi etkilemeye başladı. Bir sürü iş makinesi arazileri yerle bir ediyor. Tarlalarımızın üzerine toz yağıyor. Boyumuzu aşan mısırlarımız, küçücük kaldı. Ürünlerimiz yetişmiyor, yok oluyor. Çarşamba’da santral istemiyoruz. Yetkililer sesimizi duysun. Çarşamba halkını yalnız bırakmaya utanmıyorlar mı? Yarın bizden oy istemeye geldiğinde siyasilerin buna nasıl yüzü olacak?” diye konuştu.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow