Santral davalara rağmen çalışmaya devam ediyor

Santral davalara rağmen çalışmaya devam ediyor

Oltan ve Köleoğlu Elektrik ve Enerji Üretimi Ticaret A.Ş.’nin Türkiye’nin sayılı nitelikli tarım arazilerine sahip olan Büyük Ova Kanunu kapsamında koruma altına alınan Çarşamba ilçesi Eğercili Mahallesi’ndeki Çarşamba Ovası’nda ısrarla kurulumunu sürdürdüğü biyokütle yakıtlı enerji santralinde çalışmalar tam gaz devam ediyor. 

TEST ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI

Hakkında açılan ve halen devam eden davalara rağmen kurulumu hızla sürdürülen enerji santralde, test çalışmalarına da başlandı. İlgili bakanlık yetkililerin de kontrolünde test üretimine geçilen santrali, havadan drone ile izleniyor. 

OVAYA BUHAR SALINIMI SÜRÜYOR

Kazan temizleme çalışmalarının yürütülüğü kaydedilen santral, bölgeye buhar salınımına devam ediyor. Ayrıca Çarşamba Ovası, santralde yürütülen çalışmalar esnasında çıkan yüksek seslerle yankılanıyor. Kazan temizleme çalışmalarında çıkan yüksek ses ve buhara vatandaş isyan ediyor

BAKANLIK YETKİLİLERİ DE GELDİ

Biyokütle yakıtlı enerji santralinin kapısına çalışmalarla ilgili pankart asıldı. Pankartta; “Tesisimizde kazan temizleme işlemine başlanmış olup, bir hafta süreyle temizlik devam edecektir. Bu sırada geçici süreli bir gürültü yaşanacak olup, şimdiden kıymetli Çarşamba halkından özür diler, anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla. Not: Yapılan işlemin doğaya ve çevreye zararı bulunmayıp, havaya salınacak olan temiz su buharıdır” bilgisi verildi.

BÖLGE SAKİNLERİ TEPKİLİ

Diğer yandan santralin çalışmalarını cep telefonlarının kameralarıyla görüntüleyen bölge sakinleri, bu görüntüleri sosyal medya hesaplarından paylaşıyor. Çarşamba Ovası’nda tarım arazilerinin olduğu bölgedeki buhar salınımının yer aldığı görüntülere, çok sayıda kullanıcıdan tepki yağıyor.

ÜRETİM EKİM SONUNA PLANLANIYOR

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) bağlı Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması’ndan (YEKDEM) (25-30 milyon dolara kadar) destek alabilmek için yaptığı başvurunun gerekliliklerini yerine getirmeye çalışan enerji şirketi, santralde enerji üretimini ekim ayı sonuna planlıyor.

Tolga BİRGÜCÜ

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow