Samsun'un siyasileri asgari ücreti nasıl yorumladı?

Samsun'un siyasileri asgari ücreti nasıl yorumladı?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021 yılında geçerli olacak asgari ücretin belirleneceği dördüncü ve son toplantısını bugün gerçekleştirdi. Alınan karara göre, 2021 yılında uygulanacak asgari ücret yüzde 21.56 oranında zamlanarak 2 bin 324 TL'den 2 bin 825 TL'ye çıktı. Asgari ücret rakamıyla ilgili Samsun’un siyasi parti, işçi sendikaları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri diyekonustu.com Genel Yayın Yönetmeni ve Gazete Gerçek Haber Müdürü Tolga Birgücü'ne değerlendirmelerde bulundular.

MİLLETVEKİLİ HANCIOĞLU: SEFALET ÜCRETİDİR
CHP Parti Meclisi Üyesi ve Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, “Çalışanlar bu dönemde daha da yoksullaştı. Türk-İş'in Kasım ayı araştırmasına göre dört kişilik ailenin açlık sınırı 2.516,67 TL, yoksulluk sınırı ise 8.197,62 TL'ye yükselmiştir. Böyle bir ortamda asgari ücretin, en azından yaşanabilir bir seviyeye çekilmesi en haklı beklentidir. Fakat açıklanan 2.825 TL, bütün umutları yerle bir etmiştir. İktidar ve iktidarın millete ait kaynaklarla beslediği hazine garantili ballı ihaleleri alan şebeke, yeni yılda işçilere ‘kuru ekmek’ hediye etmiştir. Bu tablo, iktidar, hazine garantili ballı ihaleleri alan şebeke ve emek sömürücülerin ortak eseridir” şeklinde konuştu.

MİLLETVEKİLİ ZEYBEK: YAŞANABİLİR DÜZEYDE DEĞİL
CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, “Türkiye’nin ekonomik koşulların ortadadır. Asgari ücretin bu rakamlarla açıklanması, çalışanların ve işverenin beklentisini karşılamamıştır. Kimseyi tatmin etmemiştir. CHP olarak aşağı rakamlar da olsa 3 bin 100 lira ve vergi alınmaması yönünde teklifimiz vardı ancak bu dikkate alınmadı. Ülkeyi yönetenler, kendi ceplerinden kısarak topluma verici olmak durumundadır. İşverenin ve işçinin bedel ödemesi, reva görülmemelidir. Ekonomiyi planlayamayan siyasal iktidar, yine sınıfta kalmıştır. Olan millete olmuştur. Saray’ın ve bakanlıkların harcamaları ortada, insanlar pazardan alışveriş yapmaya çekinirken böyle bir şey olabilir mi? Pandemi sürecini herkes görüyor ve derinden yaşıyor, dünyadaki tüm gelişmekte olan ülkeler yüzde gelirinin yüzde 10’undan fazlasını vatandaşına destek veriyor ancak biz halen yüzde 1’i geçemedik. Kısacası, asgari ücret bu ülkenin eşitliğidir, adil olmalıdır ve yaşanabilir düzeyde olmalıdır. Ancak açıklanan bu rakamlar yaşanabilir düzeyde değildir. Bizim gibi ülkelerde böyle yöneticiler olduğu sürece, bunlar maalesef yaşanacaktır.”

MİLLETVEKİLİ YAŞAR: VATANDAŞA YİNE KEMER SIKMAYI REVA GÖRDÜLER
İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar: "2021 yılında #asgariücret 2 bin 825 lira olarak belirlendi. Bu kararı alanların vatandaşın geçim sıkıntısından; manavdan, pazardan, marketten haberi yok. Vatandaşa yine kemer sıkmayı reva gördüler" dedi.

 

CHP İL BAŞKANI TÜRKEL: BU RAKAMLA YAŞAYABİLECEK BİR BABAYİĞİT ÇIKSIN
CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, “Asgari ücreti cocuğuna asgari ücret kadar harçlık verenler belirlemiştir. Bu rakamları belirleyenler, bu zor koşullarda yaşayabilecekler mi? Ortaya çıksın bir  babayiğit görelim. Asgari ücretten alınan vergiyle ilgili de bir düzenleme yapılmadı. Kısacası hem işçi hem de işveren memnun olmamıştır. Biz 3.100 lira olması gerektiğini ısrarla söyledik. Bakıldığında 300 liralık fark ufak geliyor olabilir ancak bu 300 lira, bir annemizin pazar parası, bir elektrik, bir su veya bir doğalgaz faturasının karşılığıdır. 2 bin 300 lirayla geçinemeyenler 2 bin 825 lirayla mutlu olamayacaklardır” dedi.

MHP İL BAŞKANI KARAPIÇAK: RAKAMLAR ÇOK DÜŞÜKTÜR
MHP Samsun İl Başkanı Abdullah Karapıçak, “Enflasyonun üzerinde asgari ücrete artış verildi. Şu andaki oranlara göre bu artış güzel ancak ülkemizin geçim standardına bakacak olursak Türkiye’de bu rakamlar çok düşüktür. Gelir düzeyinizin 15-20 bin dolara çıkmasıyla, asgari ücret rakamları da 4-5 bin liraya çıkacaktır ve vatandaşımız o zaman rahatlayacaktır” şeklinde konuştu.

İYİ PARTİ İL BAŞKANI AKSOY: YANDAŞLARA VAR VATANDAŞA YOK 
İYİ Parti Samsun İl Başkanı Hasan Aksoy, “Açıklanan rakamlar beklentilerin dışındadır. Beklentilerin çok altındadır. Biz asgari ücretin 3 bin 100 lira olması gerektiğini belirttik. Zorluk içerisinde yaşamaya çalışan vatandaş, yine aynı kaderi yaşamak durumundadır. Pandemi süreci malum ve herkesin durumu ortada. Bunların da göz önüne alınması gerekiyordu. Kısacası rakamlar beklentinin çok çok altındadır. Yandaşlara milyarlarca lira aktaranlar, vatandaşa gelince ketum ve cimri davranmışlardır. Hak yerini bulmamıştır” şeklinde konuştu.

GELECEK PARTİSİ İL BAŞKANI YEŞİLYURT: GERÇEKLER ARASINDA UÇURUM VAR
Gelecek Partisi Samsun İl Başkanı Mustafa Yeşilyurt, “Türkiye’de asgari ücretle çalışanlarımızın oranında başlamak lazım; ülkemizde yüzde 50 oranında çalışan var. Gelişmek ülkelerde ise bu rakam yüzde 5’lerde. Kısacası Türkiye’de artık insanlar köle düzeni altında çalışmaktadır. Bu rakamlar, reel enflasyona göre açıklanmamıştır. Esnafımız bugün aldığımız ürünü sattığında, geri alabilmek için daha fazla para vermek zorunda kalıyor. Bunlar can yakıyor. Asgari ücret zammı rakamlarla oynanarak, gerçekçi olmayan enflasyon rakamlarına göre belirlenmiştir. Milletimizin hissettiği enflasyon, açıklanan rakamların 6-7 katıdır. Acı olan da ‘ekonomi uçuyor’ derken, ülkede asgari ücretli çalışan oranının yüzde 50 olmasıdır. Bu acı bir tablodur. Asgari ücret maaş değildir, bu bir ücrettir. Ancak ülkemizde maaş haline gelmiştir. Üzülerek takip ettik; AK Parti İl Başkanı geçtiğimiz günlerde ‘Esnaf memnun’ diye bir açıklama yapmıştır. Biz, ‘AK Parti hükümeti halktan koptu’ derken kızıyorlar. Ben hayret ettim AK Parti İl Başkanının bu açıklamalarına. Yandaşlarından veya faiz lobisinden bahsediyor herhalde. Esnafa soruyoruz, bir dokunup bin ah işitiyorsunuz. Bu açıklanan rakamlar, çok acıdır. İktidarın halktan koptuğunu ortaya koymaktadır. Yukarıda sırça köşklerde rahat durumdayken, demekki vatandaşımızı böyle görüyorlar. Gelecek Partisi olarak 3 bin 300 lira talebimiz vardı. Sayın Serkan Özcan açıklamıştı ve asgari ücretten verginin de alınmamasını önermiştik, yeniden planlama gerektiğini söylemiştik. Ancak her biri kulağının üzerine yatmış bekliyor. Herkes kendi haline bırakmıştır. Millet kendi haline bırakılmıştır. Erken seçim olması ve yeniden insanlara umut verecek bir yapının ve liderliğin tesis edilmesi gerekmektedir. Türkiye’nin durumu kötüdür. Hükümetin gerçekleri ile milletin gerçekleri arasında ciddi bir uçurum vardır” dedi.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow