Samsun'un Havza ilçesinde doğa katliamı başlıyor!

Samsun'un Havza ilçesinde doğa katliamı başlıyor!

 

 

Kanadalı maden firması Eldorado Gold Corporation’ın Türkiye uzantısı TÜPRAG Metal Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Samsun’un Kavak ve Havza ilçe sınırları arasında yer alan Şahin Dağları’nda yaptığı altın madeni arama çalışmalarında doğa yok edilmeye devam ediyor. Binlerce ağacın kesildiği Şahin Dağları’nda Kavak bölgesinde sondaj çalışmalarının tamamlandığı öğrenildi. Edinilen bilgilere göre, şirket önümüzdeki günlerde Havza ilçesinde sondaj faaliyetlerine başlayacak. Çamyatağı bölgesinde sondaj kuyuları açılacak.

 

 ‘HAVZA’DA DOĞA KATLİAMI BAŞLAYACAK’ 

Samsun Kavak-Havza Şahin Dağları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Av. İlhan Ayrancı, “Şahin Dağları’nda doğa yok edilmeye devam ediyor. Sondaj noktaları bölgede açılmaya devam ediyor. Kavak’taki doğa katliamının acı fotoğrafları ortada. Bölgede sondajın bittiğini biliyoruz. Önümüzdeki dönemde Havza’da çalışmalara başlanmasını bekliyoruz, Çamyatağı’nda sondaj noktaları açılacak. Bu Samsun’umuza yapılmaması gereken bir kötülüktür. Maalesef Kavak’tan sonra Havza’da doğa katliamı yaşanacak. Yetkililerin buna ‘dur’ demesi gerekiyor” diye konuştu. 

 

NUMUNELER LABORATUVARLARDA İNCELENİYOR

 

Diğer yandan, şirketin altın arama çalışmalarında hareketlilik de sürüyor. Edinilen bilgilere göre, sondaj çalışmaları kapsamında açılan 450 metrelik çukurlardan belli derinliklerden toprak numuneleri alınıyor. Söz konusu numuneler, altın tespiti için laboratuvarlara gönderiliyor.

 

 

462 SONDAJ NOKTASI İÇİN ONBİNLERCE AĞAÇ 

Diğer yandan Şahin Dağları’nda her biri 450 metre derinliğinde toplam 462 sondaj noktası açılacağı biliniyor. Çalışmalar esnasında onbinlerce ağacın kesileceği tahmin ediliyor. Kanadalı şirket, önümüzdeki dönemde Şahin Dağları’nda yüksek sondaj platformları ile maden arama faaliyetlerine başlamayı planlıyor.

 

 

 

AĞAÇLAR ÇARŞAMBA BES’TE YAKILACAK

 Ayrıca, Kanadalı şirketin Şahin Dağları’nda sürdürdüğü maden işletme çalışmaları kapsamında kesilen ağaçların ve diğer atıkların, Oltan ve Köleoğlu Elektrik ve Enerji Üret. Tic. A.Ş. adlı enerji şirketinin Türkiye’nin en önemli tarım arazilerinden biri olan Çarşamba Ovası’nda yani Çarşamba ilçesi Eğercili Mahallesi’nde kurmayı planlandığı Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali’nde (BES) yakıt olarak kullanılacağı iddia ediliyor.

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow