Samsun'un Canik ilçesinde usulsüz yapılar aklanmaya devam ediyor

Samsun'un Canik ilçesinde usulsüz yapılar aklanmaya devam ediyor

Önceki dönemde kamu arazilerinin peşkeş çekildiği ve birçok usulsüzlüğün ayyuka çıktığı Samsun’un Canik ilçesinde tarih tekerrür ediyor. Canik Belediye Meclisi’nin 6 Ekim günü gerçekleştirilen toplantıda, 3. Derece Sit Kapsamında Koruma altına alınan arkeolojik alana usulsüz kurulan özel mülkü korumak için getirilen teklifi kabul etmesinin ardından, ilçede başka bir meşrulaştırma çalışması daha yapıldığı ortaya çıktı.

CANİK’TEN MEŞRULAŞTIRMA ÇALIŞMASI 

TMMOB Mimarlar Odası Samsun Şubesi’nin, 2. İdare Mahkemesi’ne dava ettiği, Canik Belediyesi’nin ‘Meşe Tesisleri’ olarak bilinen ormanlık alanda yürüttüğü ‘Meşe Orman Park’ projesinde meşrulaştırma çalışması yapıldığı ortaya çıktı. 

KISMEN YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI

Konuyu diyekonustu.com Genel Yayın Yönetmeni ve Gazete Gerçek Haber Müdürü Tolga Birgücü'ye anlatan dönemin TMMOB Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı şimdiki Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu Üyesi İshak Memişoğlu, “Meşe Tesisleri’nde, Canik Belediyesi’nin yapmış olduğu ve Orman Genel Müdürlüğü’ne onaylattığı mesire alanı düzenleme projesi kapsamındaki uygulamaların projeye aykırı olduğu gerekçesiyle harekete geçmiştik. 2. İdare Mahkemesi’ne, söz konusu alanda proje dışı işler yapıldığı ve hatta projenin bazı yönleriyle yasaya aykırı olduğu iddiasıyla dava açmıştık. Mahkeme iddialarımızı dikkate aldı, kısmen iddialarımızın doğruluğuna ve kısmen de reddine karar verdi. Yani söz konusu alanda yapılan bir takım yapıların yürütmesinin durdurulmasına karar verdi” diye konuştu.

ÜST MAHKEME TÜM İDDİALARI KABUL ETTİ

Söz konusu kararın ardından bir üst mahkeme olan Bölge İdare Mahkemesi İkinci İdari Dava Dairesi’ne itirazda bulunduklarını belirten İshak Memişoğlu, “Yaptığımız itirazda, oradaki uygulamaların tamamının usul ve esaslara aykırı olduğu iddiasında bulunduk. Mahkeme, bizi haklı bularak buradaki işlemlerin tamamının iptaline karar verdi. Sonuç itibarıyla Mimarlar Odası Samsun Şubesi’nin tüm iddiaları kabul edilmiş oldu” şeklinde konuştu.

YAPILAR MECLİS KARARIYLA MEŞRULAŞTIRILDI

Söz konusu kararın ardından Canik Belediyesi’nin ‘Meşe Orman Park’ projesinin yürütüldüğü alanda yapılan mevcut imalatların yasal hale getirilmesi için harekete geçtiğini belirten İshak Memişoğlu, “Canik Belediyesi, usul ve esaslara uygun olmayan imalatları yasal hale getirmek için, imar planlarına plan notu eklenmesi hususunda bir meclis kararı aldı. Canik Belediye Meclisi’nde alınan kararla, söz konusu aykırı yapılar sözde meşrulaştırılmış oldu. Meclis resmen hatalı uygulamaların meşrulaştırılmasına yönelik bir karar aldı. Meclisin aldığı bu kararı kabul etmiyoruz. Söz konusu kararla ilgili itirazda bulunacağız. İtirazımızın değerlendirilmesi durumunda ise konuyu yargıya taşıyacağız. Mimarlar Odası olarak, mücadelemiz devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow