Samsun'un Canik ilçesi tehlike altında

Samsun'un Canik ilçesi tehlike altında

diyekonustu.com - Türkiye'nin en kirli havasına sahip Samsun'un Tekkeköy ilçesi, zaman zaman ülke gündemine de gelmeye devam ediyor. Genel olarak sanayi kaynaklı hava kirliliği yaşanan Samsun'da, veriler istikrarını koruyor. Samsun Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nce yeni yayımlanan Samsun İli 2019 yılı Çevre Durum Raporu'nda, Tekkeköy ilçesindeki hava kirliliğinin rüzgarların da etkisiyle Canik ilçesini etkilediği vurgulandı.

ÖZELLİKLE KIŞ AYLARINDA

Raporda, "İlde meydana gelen hava kirliliğini oluşturan kaynakların, ısınmada kullanılan yakıtlar, motorlu taşıtlardan kaynaklanan egzoz gazı emisyonları, sanayiden kaynaklanan emisyonlar, atmosferik koşullar olduğu düşünülmektedir. Samsun İlinde altı adet hava kalitesi izleme istasyonu bulunmaktadır. İstasyonlar dört adedi merkez ilçelerde diğerleri ise Bafra ve Tekkeköy ilçelerinde bulunmaktadır. Kirliliğin tespitinde, bu istasyonların verileri kullanılmıştır. Tekkeköy istasyonu ayrıca sanayi bölgesi içinde yer almaktadır. Meteorolojik açıdan bakıldığında özellikle kış aylarında sıcaklıkların düşmesi neticesinde artan yakıt kullanımı ile birlikte rüzgâr hızındaki düşüşte eklediğinde hava kirliliğinde artış meydana geldiği gözlenmektedir" denildi.

ETKİLER CANİK'TE GÖZLEMLENİYOR

Samsun kent genelinde 5 adet Organize Sanayi Bölgesi (OSB) olduğu vurgulanan raporda, " Büyükşehir Belediye Sınırları içinde Samsun üretim ve İhracatın büyük bir kısmının gerçekleştirildiği Merkez OSB yer almaktadır. Samsun İlinde genel olarak sanayi kaynaklı bir hava kirliliği mevcut olup, özelikle Canik ilçesi ve Tekkeköy İlçeleri en fazla etkilenen ilçelerdir. Canik ilçesinde kentsel yerleşim alanları bulunmakla birlikte, Gülsan Sanayi Sitesi gibi bir küçük sanayi sitesi de yer almaktadır. İlçenin sanayinin yoğun olarak bulunduğu Tekkeköy ilçesinin batısında yer alması da zaman zaman hakim rüzgar yönünün etkisi ile bu bölgedeki hava kirleticilerinin etkilerinin Canik ilçesinde gözlemlenmesine neden olmaktadır" ifadelerine yer verildi.

Dikkatini çekebilir: Samsun'da o kömürlere yasak geldi!

DENETİMLER DEVAM EDİYOR

Rapor, şöyle devam etti: "OSB bölgesinde bulunan sanayi tesislerinin birçoğunun doğalgaz kullanıma geçmesi ve ilde buluna hafif raylı sistemin daha fazla yere hizmet verebilmesi için çalışmalar devam etmektedir. İlde Temiz Hava Eylem planında da yer aldığı üzere katı yakıt denetimleri devam etmektedir. Kaçak akaryakıt ve egzoz denetimleri sürmekte, yeni çevre yolu planlaması yapılmaktadır. Temiz Hava eylem planlarında belirtilen hususların uygulanması noktasında kararlılık sağlanması ve taviz verilmemesi, ilgili tüm kurumların koordineli bir şekilde çalışmasının sağlanması ile olacağı düşünülmektedir."

Tolga BİRGÜCÜ

 

Dikkatini çekebilir: Samsun'un havası yine kirli çıktı: Yaşlı, çocuk ve hastalar tehlikede

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow