Samsun'daki santrale mührü takacaklar!

Samsun'daki santrale mührü takacaklar!

Tolga BİRGÜCÜ - Türkiye’nin en verimli tarım arazilerine sahip olan ve Büyük Ova kanunuyla koruma altında bulunan Çarşamba Ovası’nda, Oltan ve Köleoğlu Elektrik ve Enerji Üretim Ticaret A.Ş. tarafından kurularak işletilen Samsun-Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali (BES) projesi hakkında yürütmeyi durdurma kararı alındı. Samsun Valiliği’nin (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce) ‘Çevresel Etki Değerlendirilmesi (ÇED) gerekli değildir’ kararı üzerine Samsun İdare Mahkemesi’ne işlemin iptaline ve yürütmenin durdurulmasına dair karar verilmesi için başvuru yapan söz konusu alanda taşınmazları bulunan Seyfettin Batcı ve Yaşar Bektaş’ın itirazına 21 Eylül 2021 tarihinde Samsun 3. İdare Mahkemesi’nden olumlu yanıt geldi. 

MAHKEME HEYETİ KARARINI VERDİ

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası’nın da müdahil olduğu davada, mahkeme heyetinin kullandığı 2 olumlu ve 1 olumsuz oyla kabul edilen itiraz, daha önce kapısına mühür vurulan santral yönetimine ikinci bir tokat oldu. 

SANTRALE İKİNCİ KARAR ŞOKU

Öte yandan bu kararın ardından, ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararına yöre sakinleri Murat Şenel, Mehmet Değerli, Recep Tavan ve Seyfettin Yavan’nın, Serpil Dönmez’in avukatlığında yaptıkları itiraza da 27 Eylül 2021 tarihinde yanıt geldi. Bu yanıtta da aynı karar çıkarken, santral yönetimi ikinci şoku yaşadı.

VERİLEN YASAL SÜRE ÇOKTAN GEÇTİ

21 Eylül 2021 tarihinde yapılan ilk karar tebliğinin ardından 30 gün geçti. Edinilen bilgilere göre, jandarmanın tebligatını yaptığı santralde, yasal süre cuma günü doldu. Ayrıca, kazanlarının soğumasının beklenildiği öğrenilen santralde faaliyeti durdurulması için, bazı çevre örgütlerince ihtarda da bulunuldu.

2020’NİN MAYIS AYINDA DA KAPATILMIŞTI

Öte yandan bugün mesai saatleri içerisinde Oltan ve Köleoğlu adlı enerji şirketinin kapısına, mühür vurulması bekleniyor. Santralin kapısına, 2020’nin Mayıs ayının ikinci haftasında da mühür vurulmuştu.
 
 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow