Samsun'daki santral konusu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gidiyor!

Samsun'daki santral konusu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gidiyor!

diyekonustu.com - Oltan ve Köleoğlu Enerji şirketinin, hakkında açılan tüm davalara rağmen Çarşamba Ovası’nda kurduğu biyokütle enerji santraline tepkiler devam ediyor. Söz konusu şirketle ilgili yeni bir gelişme daha yaşandı. Şirket ‘Çiftçi Akademisi Projesi’ kapsamında temin edilen tohumların çitçiye dağıtımını gerçekleştirdi. Programa, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, İlçe Kaymakamı Şükrü Yıldırım, Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, Muhtarlar Dernek Başkanı Veysel Oduncu’nun muhtarlar katıldı. Organizasyona Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı ve Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün’den tepki geldi. Başkanlar, gerçekleştirilen organizasyonu hakaret olarak değerlendirdi.

‘SANTRAL BİLE BU KADAR RENCİDE ETMEDİ’
Başkanlar Avcı ve Ergün, “Zehir santrali bile Çarşambalı çiftçilerimizi bu kadar rencide etmemiştir. Hala hukuki süreci devam etmekte olan kaçak bir zehir santralinin yetkilileri tarafından göz boyamak adına,  gaz almak adına çiftçilerimize sivil toplum kuruluşlarının öncülüğünde zehir santralini devlet eliyle aklarcasına yapılan bu tohum dağıtma organizasyonu önce devletimize sonra hükümetimize ve çiftçilerimize yapılmış en büyük hakarettir. Burası Türkiye Cumhuriyeti’nin bir ilçesi,  burası muz cumhuriyeti değil sayın yetkililer Terme, Ayvacık Ziraat Odası olarak idare mahkemesinde müdahil olduğumuz dava devam ederken onca profesörün bilir kişi heyetinin davacılar lehine raporları ortadayken kanun tanımayarak bazı siyasilerin himayesinde kaçak olarak devam eden zehir santralinin devlet eliyle aklanmaya çalışmasıdır” diye konuştu.

‘HİÇ Mİ UTANMA DUYGUSU KALMADI?’
Avcı ve Ergün, “Çiftçinin verdiği aidatla evine ekmek götüren sözde çiftçilerimizin temsilcisi olduğunu zanneden zata ve muhtarlar derneği başkanına soruyorum dün şeker fabrikası kapanmasın diye şeker fabrikasının önünde yaptığımız basın açıklamasını mesaj çekmekten aciz olanlar bir muhtara mesaj çekmeyi kendine zul sayanlar bugün Samsun’u zehirleyecek olan zehir santrali konusunda nasıl çiftçilere ulaşmışlardır. Şeker Fabrikası kapanmasın diye çiftçinin ödediği parayla çiftçisine mesaj çekemeyenler, muhtar ağabeylerimizin aidatıyla ödediği muhtarlar derneğinden sonrada hiç mi ama hiç yüzleri kızarmadan fabrika açılacağı zaman boy boy poz verenler sizde hiç mi utanma duygusu kalmadı ki bir özel şirketin bıçakçılığını yapıyorsunuz.  Yüzlerce yıl bu toprağa ekilip dikilen tohumları zehir santralinin sahibimi veriyordu?  Bu Çarşambalı çiftçilerimizi küçümsemek değilse siz söyleyin nedir bu aymazlığın adı? Şöyle düşünelim gayr-ı meşru bir iş yapılıyor buna insanlar hukuk çerçevesinde karşı çıkıyor ama devletin yetkilileri bunu ört pas etmek adına gidip ön ayak oluyor bu nasıl bir devleti temsil etmek anlayışı?” Şeklinde konuştu.

ERDOĞAN VE PAKDEMİRLİ’YE İLETİLECEK
Başkanlar şöyle devam etti; “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan beyfendinin ve  Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli beyfendinin zatıalilerine bu konuyu arz edeceğiz. Devletimizin makamlarının bu hukuk tanımazlara neye göre ön ayak olduklarını arz edeceğimizden hiç kimsenin şüphesi olmasın Türkiye Cumhuriyeti Devletinin çiftçisinin üç beş para şımarıklarına ihtiyacı varda bizim mi haberimiz yok. Bir gün gelecek torunlarınız sizi dualarla değil beddualarıyla anacaklar belki bu yaptıklarınızla günü kurtarabilirsiniz ama ne yarınınız nede gerçek dünyanız o zehir santralinden farkı olmayacak.”

Tolga BİRGÜCÜ

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow