Samsun’daki okullar eTwinning’le Avrupa’ya açıldı

Samsun’daki okullar eTwinning’le Avrupa’ya açıldı

diyekonustu.com - Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB) desteklenen Avrupa Komisyonu girişimi olan ve okullararası iletişim kurmak, işbirliği yapmak, projeler geliştirmek, paylaşmak amacıyla başlatılan eTwinning projelerine Samsun’daki bazı okullar da ortak oldu. Samsun’dan 3, diğer illerden 7 ve Azerbaycan’dan 2 okulun ortak olduğu ‘Kardeş Türküler’ projesine ünlü sanatçı Paul Dwyer de dahil oldu. Ayrıca, Samsun’dan 2 okulun ortak olduğu ‘Ukulelem Elimde Bestem Dilimde’ projesine ise diğer illerden 8 okul daha ortak oldu. Diğer yandan Canik Kuzey Yıldızı Ortaokulu’ndan müzik öğretmeni Onur Güven’in ortaklık sağladığı ‘Hayal Gücünün Ritmini Takip Et’ projesinde ise alanında dünyaca ünlü uzman Richard Fliz ve yine Türkiye’de alanında uzman birkaç öğreticinin katılımıyla atölye yapılıyor.

‘HAYAL GÜCÜNÜN RİTMİNİ TAKİP ET’ PROJESİ
Samsun Canik Kuzey Yıldızı Ortaokulu ‘Hayal Gücünün Ritmini Takip Et’ eTwinning projesine ortak oldu. Müzik öğretmeni Onur Güven ve okul öğrencileriyle birlikte Samsun, İstanbul, Giresun, Ankara, Mardin, Gaziantep ve Aydın' dan toplam 10 okul eTwinning ‘Hayal Gücünün Ritmini Takip Et’ projesini yürütüyor.

Proje kapsamında öğrenciler birbirinden eğlenceli ve verimli atölyelere katılıyor. Online atölyelerde şimdiye kadar dünyaca ünlü Beden Perküsyonu eğitmeni Richard Fliz ile İbrahim Topçu, M. İlkay Nişancı, Nuria González García, Sandra Roca Sáez ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Devlet Konservatuarı Doç. Özgü Bulut öğrencilere eğitim veriyor. Proje kapsamında online atölyeler Mart ve Haziran ayında da farklı eğitmenlerle devam ediyor.

KARDEŞ TÜRKÜLER ‘TÜRKİYE-AZERBAYCAN’ PROJESİ
Samsun’da Canik Kuzey Yıldızı Ortaokulu’ndan müzik öğretmeni Onur Güven, İlkadım 30 Ağustos İmam Hatip Ortaokulu’ndan müzik öğretmeni Tuğba Bulut ve Çarşamba Çınarlık Ortaokulu’ndan müzik öğretmeni N. Eylül Akgül ‘Kardeş Türküler’ eTwinning projesine ortak oldu. Samsun, Artvin, Rize, Ordu, Kocaeli, Isparta ve Tekirdağ’ dan 9 ortağı bulunan ‘Kardeş Türküler’ eTwinning projesinin, kardeş ülke Azerbaycan’dan da 2 ortağı bulunuyor.

Türkiye’de ve kardeş ülke Azerbaycan’da öğrenim gören 11-14 yaş aralığındaki öğrencilerden korolar oluşturarak yöresel türküleri söylemeyi hedefleyen ‘Kardeş Türküler’ eTwinning projesine, geçtiğimiz günlerde ünlü müzisyen/müzikolog Paul Dwyer konuk olup öğrenci ve öğretmenlerle beraber söyleşi yaparak mini konser de verdi.

‘UKULELEM ELİMDE BESTEM DİLİMDE’ PROJESİ
Diğer yandan, Samsun’da kuruculuğunu Tekkeköy 19 Mayıs Anaokulu’ndan okul öncesi öğretmeni Zeynep Çakmak’ın yaptığı ve Canik Kuzey Yıldızı Ortaokulu’ndan müzik öğretmeni Onur Güven’in ortak olduğu ‘Ukulelem Elimde Bestem Dilimde’ eTwinning projesinde de çalışmalar sürüyor. Rize, Giresun, Erzurum, Adana, Ankara ve Tekirdağ’ dan 10 ortağı bulunan projede, okul öncesi dönemde öğrencilere müzik etkinlikleri yapmak ve enstrüman çalabilme becerisini kazandırmak hedef alınıyor. Farklı eğitmenlerin de online mini konserler yapacağı ‘Ukulelem Elimde Bestem Dilimde’ eTwinning projesinde, minik öğrenciler uzaktan ve yüz yüze eğitimlerle ukulele enstrümanını çalmayı öğrenmenin yanında yöresel türküleri de öğrenmeye devam ediyor.

Tolga BİRGÜCÜ

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow