Samsun'da TEMA'nın yüzünü yere düşürdü!

Samsun'da TEMA'nın yüzünü yere düşürdü!

TEMA Vakfı Samsun İl Temsilcisi Leman Gürses Özay en son Samsun’un Canik ilçesinde, mülkiyeti Orman İşletmesi’ne ait Meşe Tesisleri’nin ormanlık alanına Canik Belediyesi tarafından beton dökülmesinin ardından ortaya çıkmıştı. Çevre katliamına neden olan Meşe Orman Park projesi için Leman Özay, Canik Belediye Başkanı Osman Genç’e çiçek vererek teşekkür etmişti.

Tarihi değerlerinin yanı sıra, doğal güzellikleriyle Türkiye’de öne çıkan kentlerin başında gelen Samsun, birçok çevre sorunuyla yüz yüze. Ormanları, dereleri, havası, suyu, üretimi gibi pek çok alanda yıkıma uğratılan Samsun’da, nitelikli tarım arazisi de ilan edilen Çarşamba Ovası, biyokütle enerji santraliyle, Kavak ve Havza ilçeleri, sınırlarında yer alan Şahin Dağları’ndaki altın arama çalışmaları kapsamında yapılan doğa katliamıyla ve Atakum ilçesinin Çatalçam sahili ise burada yaşanan kıyı erozyonuyla her geçen gün deniz tarafından yutularak yok oluyor.

ÜÇ MADEN ARAMA SAHASI DAHA İHALE EDİLDİ

Diğer yandan kentteki son gündem ise Şahin Dağları dışında, biri Vezirköprü ilçesinde, ikisi merkez ilçede 3 adet maden arama sahasının daha ihaleye çıkartılması oldu. 18 Eylül'de çıkılan üç madene ait ihaleleri, 100 bin TL teklifle Çalık Holding iştiraklerinden Lidya Madencilik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ile 110.000,00 TL teklifle Yıldırım Holding iştiraklerinden Yılkrom Maden ve Enerji Yatırım Ticaret Anonim Şirketi kazandı.

BORDAN ALTINA KADAR BİRÇOK MADEN ARANACAK

Samsun’da önümüzdeki dönemde söz konusu bölgelerde aramaları yapılacak 4. Grup madenler arasında sodyum, potasyum, lityum, iyot, bor tuzları gibi 100'e yakın endüstriyel hammadde; linyit, taşkömürü, uranyum, toryum, radyum gibi enerji hammaddeleri ve altın, gümüş, platin, bakır, demir, krom, titan ve alüminyum gibi metalik madenler yer alıyor. 

MADEN ARAMANIN SONUÇLARI ŞAHİN DAĞLARI’NDA!

Maden arama çalışmalarında yaşanan doğa tahribatının en yakın örneklerinden birini Kavak ilçesini de kapsayan Şahin Dağları’nda görmek mümkün. Kanadalı maden firması Eldorado Gold Corporation’ın Türkiye uzantısı TÜPRAG Metal Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Şahin Dağları’nda yaptığı altın madeni arama çalışmaları kapsamında sondaj kuyusu ve buna yol açmak için binlerce ağacı keserek yok ediyor. 

SAMSUNLULAR TEMA VAKFI’NI GÖREVE DAVET ETTİ

Doğayı korumayı ve geliştirmeyi görev edinen Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarından biri olan Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) ise söz konusu sorunları görmezden gelerek, bunlarla ilgili herhangi bir açıklama yapmaktan kaçınıyor. TEMA Vakfı’nın Samsun İl Temsilcisi Leman Gürses Özay’ın, kentteki çevre sorunlarıyla ilgili suskunluğunu koruması tepki alıyor. “Kentin başında bir çok sorun var. İyi kötü bir çok sivil toplum kuruluşu bu sorunlarla ilgili açıklamaya yapıyor, tepkisini ortaya koyuyor ama son zamanda TEMA ağzını açıp bir kelime etmiyor. TEMA’nın şehirdeki sorunlarla ilgili olumlu veya olumsuz bir tepkisini göremiyoruz” diyen Samsunlular, TEMA Vakfı’nı kentte göreve davet ediyor.

Tolga BİRGÜCÜ

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow