Samsun'da tarihi Taşhan 10 yıllığına kafe ve restoran olarak kiralanıyor

Samsun'da tarihi Taşhan 10 yıllığına kafe ve restoran olarak kiralanıyor

TOLGA BİRGÜCÜ - Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne devredilen 512 yıllık Taşhan, restoran ve kafeterya olarak kiralanmak üzere ihaleye çıkıyor. Samsun'da 2016 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyon çalışmaları tamamlanarak Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen, Mahmud Bin Ali Paşa Vakfı tarafından 1508 yılında yaptırılan tarihi Taşhan, kafeterya olarak kullanılmak üzere 10 yıllığına kiraya verilecek. 

AYLIK KİRASI KDV HARİÇ 35 BİN LİRA

Mülkiyeti, kullanım ve tasarruf hakkı Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait olan ancak Büyükşehir Belediyesi’nin kirasında bulunan 886,53 metrekare yüzölçümüne sahip tarihi Taşhan’ın aylık kira bedeli KDV hariç 35 bin lira. Geçici teminat beledeli 126 bin lira olarak belirlenen Taşhan’ın söz konusu ihalesi, 1 Temmuz Perşembe günü saat 15:00’te Samsun Büyükşehir Belediye Encümen Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilecek.

BÖLGEDE BÜYÜK RESTORE PROJESİ

Öte yandan, Büyükşehir Belediyesi Taşhan’ın da bulunduğu Saathane Meydanı bölgesinde tarihi bir restorasyon projesi yürütüyor. İkinci etabına geçilen proje kapsamında, 15. yüzyıl Osmanlı mimarisinin önemli eserlerinden Şifa Hamamı ve Taşhan, 1831 yılında inşa ettirilen Süleyman Paşa Medresesi ile camisi ve 1884’te yaptırılarak Sultan Abdülaziz’in annesi Pertevniyal Valide Sultan tarafından onarılan Büyük Camii ile bütünleşecek. Proje tamamlandığında bölge ticari canlılığına yeniden kavuşacak. Ayrıca mimarisi ve kent dokusuyla, izinde barındırdığı Taşhan, 14. yüzyıl İlhanlı dönemi eseri Pazar Camii, Medrese Cami ve Şifa Hamamı ile kentin cazibe merkezlerinden biri olan Saathane Meydanı, yeni konseptiyle turizme kazandırılacak. 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow