Samsun'da tarihi ayıp

Samsun'da tarihi ayıp

 

 

Samsun Bölge Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescillenerek koruma altına alınan Bafra ilçesi Hacınabi Mahallesi Tekel Caddesi üzerinde yer alan şimdilerde Maliye Vergi Dairesi olarak kullanılan tarihi bina, duyarsızlık kurbanı oldu. İlçede bir dönem gayrimüslim bir vatandaşın işhanı olarak kullanıldığı bilinen, bazı dönemler şehir kulübü ve tarım ve kredi kooperatifi olarak hizmet veren, Erken Cumhuriyet Dönemi’nde Posta İdaresi binası, sonrasında bir dönem Adliye Arşivi yapılan ve günümüzde Maliye Vergi Dairesi olarak kullanılan tarihi binanın üzerine çatı katı yapıldı. 

 

 

 

 

ANITLAR KURULU’NA YAZI YAZILDI

 Yaklaşık 100 yıldır ayakta kalmayı başaran binanın üzerine yapılan çatı katı, tepki toplamaya başladı. Edinilen bilgiye göre, konuyla ilgili Bafra Belediyesi yetkililerince girişim başlatıldı. Yetkililer tarihi binadaki çirkin yapıyı incelerken, yapılan hatanın düzeltilmesi için girişim başlattı. Belediye, Anıtlar Kurulu’na yazdığı yazı ile tarihi hatanın düzeltilmesini istedi.

 

 

 

SAMSUN TARİH DERNEĞİ’NDEN AÇIKLAMA

 

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Samsun Tarih Derneği Başkanı Emin Günaydın, kültürel mirasın korunmasında somut olarak elimizde bulunan kısıtlı sayıdaki tarihi yapıların gelecek nesillere ulaştırılması için sadece resmi makamların değil, toplum olarak tüm bireylerin sorumluluk sahibi olduğunu belirtti. Koruma ile ilgili gereken önemin toplumun her kesimi tarafından verilmesi gerektiğini söyleyen Başkan Günaydın, bu bağlamda yetkililerin yapılan bu hatanın ivedilikle düzeltilmesi için harekete geçmesi gerektiğini ve Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun en kısa sürede konu ile ilgilenmesi gerektiğini vurgulayarak, bu işin takipçisi olacaklarını dile getirdi.

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow