Samsun'da şoke eden fotoğraflar: Mustafa Demir'e tepki büyük

Samsun'da şoke eden fotoğraflar: Mustafa Demir'e tepki büyük

Samsun Büyükşehir Belediye tarafından İlkadım İlçesi Çatkaya Köyünde kurulan sokak hayvanları barınağı ile ilgili KİHAYKO Samsun İl Temsilcisi Birol Benuğur, Belediye Başkanı Mustafa Demir’i eleştiri yağmuruna tuttu. Başkan Demir’e, “Hayvan severlik makamı'nda kediyle poz vererek olunmuyor” diyen Benuğur Sokak Hayvanları Barınağı'nın durumunun içler acısı olduğunu iddia etti.

'ACİZ BİR YÖNETİMLE KARŞI KARŞIYAYIZ'
Barınağın içerisinde aylar öncesinden çalışma başlatıldığını fakat pandemi bahanesiyle bir türlü bitirilemediğini söyleyen KİHAYKO Samsun İl Temsilcisi Birol Benuğur, “Büyükşehir Belediyesi barınak içerisinde sokak hayvanlarının bulunduğu alanın üstünün kapatılarak kışın yağmur ve kar’dan yazın ise güneşten korunmaları için bir çalışma başlatıldı. Fakat bu çalışma nedense aylardır sürmesine rağmen
bitirilemedi. Kışın soğuk havalarda ve özellikle kar ve yağmur yağdığında sokak hayvanları kendilerine ayrılan yuvalarda adeta hapsoldular. Havaların ısınması ile güneş altında adeta yanıp kavrulacak olan hayvanlara bir gölgelik yapmaktan aciz bir yönetimle karşı karşıyayız” diye konuştu.


Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ve kedisi Mayıs.

'BU ZULÜMLER SON BULSUN ARTIK'
Samsun Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Barınağı yönetimine Bafra ilçesindeki hayvan barınağını örnek gösteren KİHAYKO Samsun İl Temsilcisi Benuğur, “Başkan Mustafa Demir, bu zulümler son bulsun artık. Bu canlar karın, yağmurun ve güneşin altında telef oluyorlar. Yaşadıkları alandaki pislikler de cabası. Size nacizane tavsiyem barınaktaki idareci ve personelinizi bir gün Bafra Hayvan Barınağına göndermeniz. Oradaki çalışmaları yakinen görsünler. Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı barınağın idarecileri pandemi dönemini mazeret ederek ziyaretçi kabul etmezken Bafra Belediyesi’ne bağlı barınak gün içersin de ziyaretçilere açık” diye konuştu.

STANDARTLARI TEK TEK SAYDI
Standart bir barınağın nasıl olması gerektiği ile ilgili bilgiler de aktaran KİHAYKO Samsun İl Temsilcisi Benuğur, “Binanın, yalıtımın, hayvanların barınma koşullarının doğru olması, metrekareye düşen hayvan sayısının, bakım hizmetlerinin ve günlük rutinlerle beslemenin belli kurallar doğrultusunda uygulanması gerekir. Türkiye’de barınakların çoğu toplama kampı görünümündedir, standartları yoktur. Barınaklarda hayvanların yaşam koşulları “olması gereken” standartların çok gerisinde. Avrupa’da bir barınakta, hayvan sayısı neye göre hesaplanıyor? 50 cm’ye kadar olan köpekler için: 6 metrekare. 65 cm’ye kadar olan köpekler için: 8 metrekare. 65 cm üzeri köpekler için: 10 metrekare yer sağlamanız gerekiyor. Köpeğin yavruları olursa metrekare artıyor. İç alanda ısınma sistemi olduğundan Türkiye’de olduğunu gibi barınaklarında köpekler soğuktan donarak ölmüyorlar. Ayrıca Hayvanların hikâyelerini cam kapılı kafeslerin üzerinden okuyabilirsiniz. Nerede bulundu? Yaşı kaç? Nasıl huylara sahip? Özel bir hastalığı bulunuyor mu? gibi. Hayvan sahiplenecekler bu detaylar doğrultusunda onları tanıma fırsatı buluyor. Türkiye’de barınaklarda yaşayan köpeklerle ilgili böyle bir kayıt tutulmuyor, hikâyeleri hiçbir zaman bilinmiyor. 5199 Hayvanları Koruma Kanunu çok net şekilde, hayvanlara yönelik tüm faaliyetlerde belediyelerin yerel hayvan koruma görevlileri ve gönüllü kuruluşlarla birlikte çalışmasını hükme bağlamış. Belediyelerden pandemi ve kısıtlama bahanesiyle yasak koymak sadece barınaklara ve rehabilitasyon merkezlerine ziyarete gidenlere uygulanabilir. Gönüllüler ve yerel hayvan koruma görevlileri İçişleri Bakanlığının genelgesi gereği bu kapsamın dışındadır” diye konuştu.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow