Samsun'da skandal: Belediye endemik bitkileri kum temizleme makinesiyle biçti

Samsun'da skandal: Belediye endemik bitkileri kum temizleme makinesiyle biçti

TOLGA BİRGÜCÜ - İlaç sektöründe ve parfümeri gibi diğer alanlarda da kullanılan, kökeni Akdeniz bölgesine ait endemik bitki türlerinden biri olan kum zambakları kaderiyle yüzleşiyor. Kökeni Akdeniz bölgesine ait olan ancak Samsun’un Alaçam ilçesi Geyikkoşan sahilinde de yetişen ve nesilleri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan kum zambakları, sahil temizliği esnasında talan edildi. 

EKİPLER TEMİZLEME MAKİNESİYLE BİÇTİ
Alaçam’ın Geyikkoşan Sahili’nde yer alan kum zambakları, Samsun Büyükşehir Belediyesi ekiplerince gerçekleştirilen kumsal temizliği esnasında yok edildi. Makinelerin biçerek yok ettiği zambakların olduğu alan, düzlüğe döndü.

BARTIN’DA FESTİVAL DÜZENLENİYOR
Öte yandan, tarihi bir bitki de olan kum zambakları için Bartın’da korunmasının yanı sıra tanıtımı anlamında da festivaller düzenleniyor. Ayrıca İzmir’in Selçuk ilçesi Pamucak sahilinde de bulunan kum zambakları için kumsala uyarı tabelaları dikilmiş ve diğer bölgelerde zambakların olduğu kumsallar tellerle çevrilecek koruma altına alınmıştı. 


Dönemin Samsun Tarih Derneği Başkanı Emin Günaydın, kum zambaklarına sahip çıkılmazsa 3-5 sene sonra yok olacağını söylemiş ve yetkilileri göreve davet etmişti.

 

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow