Samsun'da sebzeye yüzde 50 kar zammı

Samsun'da sebzeye yüzde 50 kar zammı

TOLGA BİRGÜCÜ - Türkiye genelinde günlerdir süren kar yağışı, sebze ve meyve hallerini vurdu. Yoğun kar yağışı nedeniyle yoların kapalı olması tedarik zincirini aksatırken, Samsun’da sebze ve meyve halinde, sebze fiyatlarını vurdu. Halde sebze fiyatlarına yüzde 20 ila 50 arasında zam geldi. 

YAZICI: BU ZAM NORMAL
Samsun Sabit Seyyar Pazarcılar ve Manavlar Esnaf Odası Başkanı Muhammet Yazıcı, “Sebze ve meyve haline, her yıl kış mevsimi nedeniyle gelen zamlar bu sene ekstra katlandı. Bunun nedeni yaklaşık bir haftadır süren kar yağışı. Son günlerde yaşadığımız yoğun kar yağışı, tarlaları ve doğal olarak üreticiyi vurdu. Meyve noktasında problem yok, çünkü buzhaneden meyveler ancak sebzede bir zam söz konusu. Sebzesine göre yüzde 20 ila 50 oranında zam var. Burada çiftçinin bir kabahati yok. Bu normaldir. Kim o soğukta, o karın altında ürün çıkartabilir? Haliyle çıkartılan ürün, zamlı oluyor. Bu geçici bir süreç” diye konuştu.

HALDE GÜNCEL FİYATLAR
Samsun Büyükşehir Belediyesi Sebze ve Meyve Hali’nde güncel sebze fiyatları şöyle;

Patlıcan 21 lira, sivribiber 20 lira, kabak 18 lira, havuç 3 lira, patates 5 lira, soğan 1,5 lira, salatalık 9 lira, marul 4  lira. 

Meyve fiyatları ise şöyle;
portakal 7,5 lira, mandalina 7,5 lira, elma 5 lira ve muz (yerli) 8 lira

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow