Samsun'da santral tehlikesi büyüyor: Tekkeköy ilçesi de tehlike altında

Samsun'da santral tehlikesi büyüyor: Tekkeköy ilçesi de tehlike altında

Türkiye’nin en verimli tarım arazilerine sahip olan ve ‘Büyük Ova’ kanunu kapsamında koruma altında bulunan Samsun’un Çarşamba ilçesi Eğercili Mahallesi’ni de kapsayan Çarşamba Ovası’nda Oltan ve Köleoğlu adlı enerji şirketince hakkında açılan ve halen devam eden davalara rağmen kurulan biyokütle enerji santrali faaliyete devam ediyor. Santralinin bacalarından çıkan, duman, kül ve buhar bölge insanının üzerine, evlerine ve tarım arazilerine yağıyor. Çarşamba Çevre ve Çiftçi Eğitim Derneği (ÇARÇED) Dönem Sözcüsü Murat Şenel, Çarşamba Ovası’na kurulan biyokütle enerji santralinin telafisi zor zararlar vereceğini kaydetti. 

‘NASIL ÇEVRE DOSTU OLABİLİR?’
Biyokütle enerji santralleriyle ilgili araştırmalar üzerinden bilgi veren ÇARÇED Sözcüsü Şenel, “Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu tarafından yayımlanan Bilim ve Teknik dergisinin Temmuz 2020 sayısında ‘BİYOKÜTLE ENERJİSİ’ başlıklı çok önemli bir makale yayınlanmıştır. Makalede özetle biyokütle enerjisi tarif edilerek son yıllarda yapılan çalışmalar sonucunda, bu enerji türünün aslında telafisi zor zararlar vereceğinin belirlendiğini açıklamıştır. Avrupa Birliği, biyoyakıtları karbon nötr olarak tanımlıyor. Birleşik Krallık, pek çok termik santralde kömür yerine odun topakları kullanıyor. 2017 yılında Bonn’da düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’na katılan, toplam nüfusu dünya nüfusunun yaklaşık yarısına denk gelen 19 ülke, enerji üretiminde kömür yerine odun kullanımını artırmayı planladıklarını açıkladılar. Biyokütle mikroorganizmaların, bitkilerin ve hayvanların büyümesi sonucu ortaya çıkan malzemelerdir. Biyoyakıtların üretiminde kullanılan biyokütlenin kaynağı ormancılık, bahçıvanlık ve gıda bitkisi üretimi gibi faaliyetlerin atıkları olabileceği gibi özel olarak üretilmiş bitkiler de olabilir. Bu malzemelerin tamamı karbon içerir. Dolayısıyla yakıt olarak kullanıldıklarında atmosfere karbondioksit salımı olur. Ancak karbondioksit bir sera gazıdır. Hatta küresel ısınmanın ana nedeni insan faaliyetleri sonucunda atmosferdeki karbondioksit miktarının artmasıdır. Peki öyleyse biyokütleden elde edilen enerji nasıl çevre dostu olabilir? Neden Avrupa Birliği ve çeşitli ülkeler biyoyakıtları karbon nötr olarak sınıflandırıyor?” diye konuştu.

‘TEKKEKÖY’Ü DE ETKİLEYECEK’
“Eğercili Mahallesi’nde kurulan biyokütle enerji santrali için en önemli husus bu bölgede iki tanesi sülfürik asit üreten, iki tanesi sera gazı etkisi yaratan doğal gaz çevrim santrallerinin olmasıdır” diyen Murat Şenel, “Ayrıca yine yakın bölgede daha küçük kurulu güçte aynı kapsamda bir santralin daha yapılacak oluşudur. Bilirkişilerin bu konuda İngiltere’nin baş belası DRAX firmasının 2016-2017 yılları arasında saldığı baca gazlarının yayılma analizlerini bulmaları ve benzer modelleme ile raporlarını oluşturmaları önemlidir. Bu çalışmaların diğer faaliyetteki gübre ve bakır tesisi ile iki doğalgaz çevrim santralinin beraberce çalışması anına yönelik olarak da yapılması önemlidir. Birkaç gündür yakınında yer alan komşularımızın çektiği videolardan sorunun artık sadece Eğercili Mahallesi ile kısıtlı kalmayacağı, Hamzalı, Kahyalı, Kerpiçli, Kışla ve Büyüklü gibi komşu köyler ile Tekkeköy ilçesini de etkileyeceği anlaşılmıştır” şeklinde konuştu.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow