Samsun'da 'Onur Anıtı'na Saygı' nöbeti marşlarla son buldu

Samsun'da 'Onur Anıtı'na Saygı' nöbeti marşlarla son buldu

TOLGA BİRGÜCÜ - Samsun'un İlkadım ilçesi Kale Mahallesi Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Atatürk Parkı'nda yer alan milli mücadelenin simgesi olan Onur Anıtı'na yapılan saldırıya tepkiler dinmek bilmiyor. Saldırının gerçekleştiği geceden buyana, anıtın bulunduğu parkta vatandaşlar nöbet tuttu. İlkadım ve Atakum Belediyeleri tarafında parka kurulan çadırlarda nöbet tutanlara çay ve pasta ikramı yapıldı. 

‘ONUR ANITI’NA SAHİP ÇIKIYORUZ’ ETKİNLİĞİ

Dün ise anıtın bulunduğu park son dönemin en yoğun kalabalığını yaşadı. Millet İttifakı bileşenlerinin, demokratik kitle örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarının organizesinde ‘Onur Anıtı’na sahip Çıkıyoruz’ başlığı altında etkinlik gerçekleştirildi.

YÜZLERCE VATANDAŞ AKIN ETTİ

Yüzlerce vatandaş, nöbetin son günü nedeniyle ellerine aldıkları Türk Bayraklarıyla anıt önüne akın etti. Çocuklarını alarak Onur Anıtı’na gelen vatandaşlar, yapılan saldırıya tepki amaçlı Atatürk’e karşı sevgi seli oluşturdu.

EMNİYET YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ ALDI

Öte yandan Samsun İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri bölgede yoğun güvenlik önlemleri altı. Anıtın bulunduğu Atatürk Parkı bölgesine trafik geçişini kapan emniyet güçleri, etkinliğe katılmak üzere gelen vatandaşları, kurdukları barikatlardan tek tek içeri aldı. Emniyet güçleri, üst ve çanta aramaları yaptıktan sonra vatandaşları Onur Anıtı bölgesine geçişlerine izin verdi.

MARŞLAR VE ORTAK AÇIKLAMA

Siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşlarının katıldığı etkinlikte saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı’nın ardından Gençliğe Hitabe okundu. Sonrasında ise katılımcılar adına, ortak açıklama okundu. Organize edilen etkinlik programıyla nöbet, okunan marşlar ve sloganlar eşliğinde sona erdi. 

Tolga BİRGÜCÜ

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow