Samsun'da olduğunu biliyor muydun?

Samsun'da olduğunu biliyor muydun?

Tolga BİRGÜCÜ - Samsun’un Canik ilçesi Belediyeevleri sahilinde yer alan ve her yıl 100 bine yakın yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Bandırma Vapuru ve Millî Mücadele Parkı Açık Hava Müzesi’nde, Mustafa Kemal Atatürk’ün halen sağ ilen Dolmabahçe Sarayı’nda kullandığı radyosu, teşhir ediliyor.

MÜZİK DİNLEYİP HABER ALIYORDU
2001 yılında dönemin Samsun Valisi Metin İlyas Aksoy tarafından Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'e ait Bandırma Vapuru'nun birebir kopyasını Sinop'ta yaptırarak Samsun'a getirildi. Bandırma Vapuru, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından ise Atatürk'ün eşyalarının sergilendiği bir müze haline dönüştürüldü. Belediye ayrıca, Samsun’un Canik ilçesi Belediyeevleri sahilinde yer alan vapurun etrafındaki açık alanda açık hava müzesi yaratarak o yıllara ait savaş silahı, topu ve uçağı sergilemeye başladı.

Müzede teşhire sunulan eşyaların çoğu, orijinaline sadık kalınarak yeniden yapıldı. Ancak bu eşyalar arasında yeniden yapılmayan orijinal olanı da var. Bu eşya, Atatürk’ün Dolmabahçe Sarayı’nda kullandığı orijinal radyosu. Bu radyo ile Mustafa Kemal’in halen sağ iken Dolmabahçe’de müzikler dinleyerek haberler aldığı belirtiliyor.

Tolga BİRGÜCÜ

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow