Samsun'da nakliyeciler isyanda: Kontak kapatacak hale geldik

Samsun'da nakliyeciler isyanda: Kontak kapatacak hale geldik

TOLGA BİRGÜCÜ - Samsun’da nakliyecilik yapan bir şoför, “Buradan Konya'ya 4 bin liraya mal götürecektim. Elimizde 2 bin lira kalacaktı. Gelen 80 kuruş zamla, şimdi bunun 1.750 lirası yakıta gidecek. 250 lirayla eve döneceğiz, çocuklara ekmek alacağız. Bekleyeceksin fabrikanın kapısını ekmek yok su yok. Bekleyeceksin 3-4 bin lira yük götüreceksin. Gece 00:00’den sonra zam gelecek. Artık dayanacak gücümüz kalmadı” diye konuştu.

‘17 BİN LİRAYA DOLAN DEPO 19 BİN LİRA OLDU’
Kamyonunun iki deposunun 17 bin lira mazot aldığını söyleyen başka bir nakliyeci ise “Yarın bu kamyonun depoları 19 bin liraya dolacak. Nereden 19 bin lirayı vereceğim. Otoyolu zaten söylemiyorum. Evime gelen elektrik faturası 110 liraydı, bu ay 341 lira elektrik parası geldi. Vergimizi veriyoruz, gece gündüz çalışıyoruz. Bizim durumumuzu lütfen artık birileri görsün. Nakliye durursa bu ülke felç olur" şeklinde konuştu.

‘YAŞIM 20 AKARYAKITA 30 BİN LİRA BORCUM VAR’
Bir başka nakliyeci ise birçok yere borcunu olduğunu belirterek, “Benim yaşım daha 20. Akaryakıta 30 bin lira borcum var. Sanayiye 25 bin lira borcum var. Lastikçiyi hiç katmıyorum” diye konuştu.

GÜNGÖR: TAŞIMACILIĞIN HALİ İÇLER ACISI
Peş peşe gelen akaryakıt zamlarının ve diğer zamların nakliyeciyi, şoförleri perişan ettiğini söyleyen Başkan Mustafa Güngör ise "Yaşanan gelişmeleri kaygıyla izliyoruz. Akaryakıttaki artışların sadece ülkemizin sorunu değil, tüm dünyanın problemi olduğunun farkındayız. Ancak bu üst üste gelen zamlar nedeniyle artık kar diye bir şey kalmadı. Nakliyeciler yollarda ömürlerini heba ederlerken, para dahi kazanamaz duruma geldiler. Taşımacılığın hali içler acısı. Gelirlerimiz oldukça düştü. Artık zamları kaldıracak durumda değiliz. Lastiğe, elektriğe her gün zam geliyor ama nakliye sektöründeki fiyatlar artmıyor. Böyle giderse pek çok araç kontak kapatacak hale gelecektir” diye konuştu.

 

Tolga BİRGÜCÜ

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow