Samsun'da müdürlük önüne tabut bırakacaklar!

Samsun'da müdürlük önüne tabut bırakacaklar!

TOLGA BİRGÜCÜ - Türkiye’nin en verimli tarım arazilerine sahip olan ve Büyük Ova kanunuyla koruma altına alınan Çarşamba Ovası’nda, Oltan ve Köleoğlu Elektrik ve Enerji Üretim Ticaret A.Ş. tarafından kurularak işletilen biyokütle enerji santralinde sular durulmuyor. Santral projesi hakkında işlemin iptal edilerek tesisin kapatılma kararı alınmasına rağmen tesisin giriş ve çıkışları kapatılmadı. Santralde mühürleme işlemi yapıldığına dair bilgi alınırken, geçtiğimiz hafta Çarşamba Çevre ve Çiftçiler Eğitim Derneği (ÇARÇED) tarafından santralin dış kapısına da mühür vurulması için tesis önünde eylem yapıldı. 

850 GÜNLÜK MÜCADELE ŞEHRE TAŞINIYOR

Yöre halkının, yaklaşık 850 gündür verdiği santral mücadelesini, Eğercili Mahallesi’nde kurulu tesisin önünden Samsun Valiliği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne taşıyacakları öğrenildi. Edinilen bilgiye göre, bazı çevre örgütleri Çarşamba Ovası sakinlerinin de katılımıyla Samsun Valiliği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü önünde eylem gerçekleştirmeyi planlıyor. Dilekçe verilecek eylemde müdürlük önüne, Çarşamba halkının ölüme terk edildiğini simgeleyen bir tabut da bırakılacağı öğrenildi.

 

EN SON MART AYINDA EYLEM YAPILMIŞTI

Çarşamba Çevre ve Çiftçiler Eğitim Derneği (ÇARÇED) en son 26 Mart 2021 günü Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü önünde, Oltan ve Köleoğlu adlı şirketin Çarşamba Ovası’nda kurduğu santralle ilgili 'Usulsüz plan ve izinler iptal edilsin', 'Ayrıcalıklara son', 'Çarşamba BES ihanettir' yazılı pankart açarak basın açıklaması yapmıştı. Ardından ise santralin atık sularıyla kirlenen Abdal Irmağı'ndan alınan numunelerin sonuçları için müdürlüğe dilekçe verilmişti. 

Eylemin tarih ve saati birazdan eklenecek...

 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow