Samsun'da milletvekillerine sert tepki: Oy için kapımıza gelemezler

Samsun'da milletvekillerine sert tepki: Oy için kapımıza gelemezler

TOLGA BİRGÜCÜ - Türkiye’nin en verimli tarım arazilerine sahip olan ve Büyük Ova kanunuyla koruma altında bulunan Çarşamba Ovası’nda, Oltan ve Köleoğlu Elektrik ve Enerji Üretim Ticaret A.Ş. tarafından kurularak işletilen Samsun-Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali (BES) hakkında Danıştay 6. Dairesi, Samsun 3. İdare Mahkemesi’nce 21 Eylül 2021’de verilen ‘ÇED Gereklidir’ kararının bozulmasını temyizen istemine olumlu yanıt verdi. Alınan kararın içeriğine, santralin insan ve çevre sağlığına zararlı olup olmadığının tekrar incelenmesi gibi bir çok not düşüldü. Danıştay 6. Dairesi, tesisin kurulu olduğu bölgede oluşturulacak yeni bir bilirkişi heyetiyle tekrar keşif yapılması yönünde kararını açıkladı. 

‘HARAMİLERİN ELİNDE KALDIK’
Daha önce kapısına mühür dahi vurulan ancak akıbeti mahkemeler arasına sıkışan santralle ilgili yöre halkının tepkileri devam ediyor. Yöre halkı santralle ilgili siyasilere veryansın ediyor. Seçim döneminde kendilerinden oy almak için kapılarına gelen siyasilerin, bugün kendilerini yalnız bıraktığını ifade eden santralin kurulu olduğu bölgede ve çevresinde yaşayan vatandaşlar, “Haramilerin elinde kaldık” diyor.

‘OLTAN’IN MI SAMSUN’UN MU VEKİLİ?’
Sosyal medya hesaplarından yaşananlar nedeniyle siyasilere tepki gösteren vatandaşlar, şu yorumları yapıyor; 

Sosyal medya kullanıcısı; “Merakımı mazur görün arkadaşlar bir tane AK Parti Samsun vekili santrale karşı bi duruş sergilemedi duymadım görmedim. bu vekiller acaba Oltan’ın vekili mi yoksa milletin mi?”

MUHTARLARA DA VERYANSIN ETTİ
Bir başka sosyal medya kullanıcısı; “Bırak vekili muhtarlar bile güzel bir şekilde halkı arkasına alıp gelmiyorlar. Zaten Samsun’un vekili yok. Samsun’un kaderi bu, bizde birlik beraberlik yok.”

‘TEKRAR KAPIMA GELEMEZLER’
Sosyal medya kullanıcısı; “Benim köyüme böyle sahip çıkmayacaklar onlara daha oy yok. Kapıya gelemezler tekrar. Tarım ovasından oy verirseniz pes yani. Ciğerlerinizi yakan insanlara dur demesini bileceksiniz kardeşim.”

‘BOŞUNA KONUŞUP KENDİNİZİ YORMAYIN’
Sosyal medya kullanıcısı; “Değil Çarşamba, Samsun karşı gelse o santral çalışır. Kimse mahkemeye, Samsun vekiline, şuna, buna bahane bulmasın. Taaa yukarılardan gelen bi emir var. Boşuna konuşup kendinizi yormayın”

SANTRALE ‘ELEKTRİK FATURASI’ TEPKİSİ
Son dönemde elektrik faturalarına yansıtılan yüksek zamlar nedeniyle gelen kabarık faturalardan dem vuran, bir sosyal medya kullanıcı da şu yorumu yaptı; “Türkiyenin her yeri santrallerle dolsa bile biz yüksek fatura ödemeye devam edeceğiz ...”

‘YAZIKLAR OLSUN’ DİYE SESLENDİ
Bir başka kullanıcı; “Bu halkın oyunu alıp vekil olan çiftçilik yapan, et-süt üreten hayvancılıkla ailesinin geçimini sağlayan ve halkın vergisini alan maaşını halktan alan millet vekilleri halka değil, tarım arazisine kaçak santral yapmasına izin veren belediye başkan ve vekillere sizlere yazıklar olsun. Bu santralın yeri burası mı? Burada yaşayan halkı hiç mi düşünmediniz? Bu santral inşallah sizin sonunuz olur. Adalet diyorum”

‘CAMİ CENAZELER İÇİN GEREKLİ OLACAK’
Öte yandan santralin kurulu olduğu Eğercili Mahallesi’ne yeni cami yapılacağı ve buna destek amaçlı açılan bir postun altına da santral yorumu geldi. Bir sosyal medya kullanıcısı; “Santralin saldığı zehirli gaz ve su atıkları sebebiyle gelen hastalıkların sebep olduğu cenazeler için gerekli olacak” yorumunu yaptı.

‘HARAMİLERİN ELİNDE KALDIK’
Türkiye’nin en kirli ilçelerinden biri olduğu yönünde zaman zaman hakkında haberler yapılan Tekkeköy ilçesinde yaşayan bir vatandaş ise “Kırk yıldır Tekkeköy’de ikamet ediyorum. Her gelen parti başkanları söz veriyordu santraller için bakır fabrikası, kömür ocakları yine aynı yerinde bu yüzdendir ki Tekkeköy halkının 100’de 60’ı, kanser hastası bunun vebalini çekecek olanlar söz veripte sözünde duramayanlardır saygılar” şeklinde paylaşım yaparken, buna yanıt olarak bir başka kullanıcı; “Hava kirliliği bakımından 3. ilçe idi. UEFA maç vermiyordu. Son durumu bilmiyorum. Haramilerin elinde kaldık” şeklinde cevap verdi.

Tolga BİRGÜCÜ

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow